Doğa MücadelesiManşetYerel

Kızılbük’ü Sinpaş’tan korumak için nöbet tutan aktivistlere ikinci kez gözaltı

0

MUĞLAMarmaris Kızılbük Koyu‘nda mahkeme kararına rağmen Milli Park alanı işgal edilerek süren Sinpaş GYO inşaatında nöbet tutan Marmaris Kent Konseyi üyeleri, bir haftada ikinci kez gözaltına alındı.

Sinpaş GYO’nun doğal sit alanındaki otel ve konut projesine verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı, 4 Ağustos’ta mahkeme tarafından iptal edilmişti. Kararın iptalinin ardından mühürlenen inşaat alanında çalışmaların sürdüğünü gören Marmaris Kent Konseyi bunun üzerine nöbet tutmaya başlamıştı.

Şirketin önceki gece yarısı mühürlü alana beton mikseri soktuğunu paylaşan paylaşan Konsey, “Bundan 6 dakika sonra ise zabıta geldi. Üzerine 3 zabıta ve bir  polis kontrolü oldu. Ama mikseri gören yetkili yok! Uçtu mu?” açıklamasını yapmıştı.

Şirket, çevre savunucularının mücadelesi sonucu inşaat alanının kapısını 450 metre geriye çekmek zorunda kaldı.

 

Sinpaş’ın yine Milli Park girişini işgal ederek koyduğu yeni kapının önünde nöbet tutmaya başlayan aktivistler, İçmeler Aşıklar Tepesi‘nden inşaatı böyle görüntülemişti:

Görüntüleri paylaşmalarının ardından nöbetteki çevre savunucuları akşam saatlerinde 2911 Sayılı ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ettikleri gerekçesi ile ikinci kez gözaltına alınarak İlçe Emniyet Müdürülüğü‘ne götürüldü ve telefonlarına el konuldu.

Burada ifade veren yaşam savunucuları, ardından ise ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal’ şikayetiyle bu sefer de başka bir karakola gitmek zorunda kaldı.

Geceyi emniyet ve karakolda geçirmek durumunda kalan çevre savunucuları, 9 Ağustos’ta mahkeme kararının ardından devam eden inşaatın yolunda protesto yaptıkları için ‘yol olmayan bir yerde ulaşımı engellemek’ suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Sinpaş ve Kızılbük GYO’nun, dün ikinci kez tutuklananlardan Marmaris Kent Konseyi üyesi Halime Şaman‘a ‘haksız rekabet’ gerekçesiyle açtığı 300 bin liralık tazminat davası ise hala sürüyor.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.