Doğa MücadelesiManşet

Kırklareli’nde mahkemeden “Çed Gerekli Değildir” kararına iptal!

0

Kırklareli’nde doğayı tahrip eden taşocağı için valiliğin verdiği ‘ÇED gerekli değil’ kararını mahkeme ‘yaşam hakkına aykırı’ diyerek iptal etti.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Kırklareli Koruköy’de süren taşocağı çalışmalarının yarattığı tahribata yargı “dur” dedi. Koruköy yeşil alanda başlayan taşocağı çalışmaları doğaya verdiği zarar gözle görülecek boyutta. Tahribat yetmedi şirket taş ocağı faaliyetlerini daha da genişletmek istedi.

16

Çevre sakinleri projeye Kırklareli Valiliği tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararının iptal edilmesi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme tahribatı gördü ve  “Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir” kararını iptal etti.

Çevre sakinleri “Bu ocak insanların, hayvanların, kuşların, bitkilerin, çiçeklerin, böceklerin, balıkların yaşadığı çevrenin bozulmasına, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının ihlal edilmesine neticede ‘sağlık hakkı’, ‘çevre hakkı’nın özü nedeni ile Anayasa’nın 17. maddesinde düzenlenen ‘yaşam hakkı’na aykırılık oluşturmaktadır” dedi.

Bölgede arıcılığın koruma altında olduğuna dikkat çekilen dilekçede yöredeki köylerin geçimini de tarım, hayvancılık, arıcılık ve ormaniçi mantar toplayıcılığından sağlandığına dikkat çekildi. Dilekçede “Yerel halkın onayını almamış hiçbir ekonomik girişimin ülkeye yarar getirmesi beklenemez” denilerek projenin gerçekleşmesi durumunda yöre halkının varlığını sürdürmesinin imkansız hale geleceği vurgulandı.

 

(Cumhuriyet)

You may also like

Comments

Comments are closed.