EkonomiManşetTürkiye

Kılıçdaroğlu, TÜİK’e alınmadı: TÜİK, saray kurumu haline dönüşmüştür

0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından kendisine randevu vermeyen TÜİK’e gitti.

Ancak, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet TÜİK’e alınmadı.

Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmeğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Aslında bu tablo Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur” ifadelerini kullandı.

‘Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun’

TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, kurumun kendisine randevu vermediğini söylemiş ve “Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun” diyerek bir paylaşımda bulunmuştu.

Görüşme için CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel ile birlikte TÜİK’e giden CHP lideri, içeri alınmadı. Gerekçe olarak da randevuları olmaması gösterildi.

TÜİK’in rakamlarının 84 milyonu ilgilendirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu kurumun verdiği rakamlar üzerine siyasal partiler, ekonomik ve sosyal çevreler politikalar oluştururlar ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaşırlar” dedi.

‘Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik’

Kılıçdaroğlu, beraberindeki milletvekillerinin geçmişlerinde ekonomi alanında çalışan kişiler olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Dolayısıyla buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almak için geldik. Randevu verilmediğini, kabul edilemeyeceğimizi ifade ettiler. Kendilerine TÜİK’in internet sitesinde yazılı olan metni okuduk. Metin aynen şöyle, TÜİK açısından bilgiye nasıl erişilir, ‘Mevcut diğer kanallar yoluyla bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız merkez teşkilatımıza veya bölge müdürlüklerimize başvurabilirsiniz. Ayrıca bilgi talepleriniz için Ankara’da bulunan merkez teşkilatımıza gelebilir veya 26 ilde bulunan bölge müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.’ Kim söylüyor bunu TÜİK söylüyor.

Ne diyor? Merkez teşkilatımıza gelebilir, her tür bilgiyi alabilirsiniz’ diyor. Biz de kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak geldik ve bilgi almak istedik. Aslında bu tablo Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Hiçbir gazeteci arkadaşımın, bizi dinleyen vatandaşımın, hiçbir üniversitenin, hiçbir sosyal kuruluşun, hiçbir sivil toplum kuruluşunun unutmaması gereken gerçekle karşı karşıyayız. Devletin bilgileri, devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor. Kapılar kapanıyor. Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik. Türkiye’nin geldiği nokta açısından önemlidir.”

TÜİK’e gelme nedenlerinin açıklanan rakamların güven vermemesi olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bütün vatandaşlarıma açık ve net seslenmek istiyorum, pazara gittiğinizde, elektrik düğmesine bastığınızda, doğalgazı yaktığınızda enflasyon gerçekten bunların iddia ettiği gibi mi?” diye sordu.

‘Siz rakamları küçük gösteriyorsunuz’

Kılıçdaroğlu, TÜİK’in açıkladığı verilerin güven vermediği için bir grup akademisyen ve sosyal bilimcinin enflasyon tahmininde bulunduğunu dile getirdi ve “Piyasaya, rakamlara bakıyorlar, onlar da topluyorlar bilgileri. Burası ‘aylık enflasyon 3,51’, onlar, ‘aylık enflasyon 9,31’ diyor. Burası ‘yıllık 21,31’, onlar, ‘yıllık 58,63’ diyorlar” dedi.

CHP lideri, rakamların küçük gösterildiğini de aktardı:

Benim siyaset yapma anlayışım bu. Ben sosyal demokratım. Devletin sosyal olmasını isterim, fakirden fukaradan yana olmasını isterim. Eğer TÜİK rakamları küçültüyor ve bu rakamları kamuoyuyla ‘doğru’ diye paylaşıyorsa bu şu anlama geliyor; ‘memura daha az vereceğim, işçiye daha az vereceğim, emekliye daha az vereceğim. Bir de kalkınmadan hiç pay vermeyeceğim’ diyor.

Böyle bir tabloya ben sessiz kalırsam o zaman ben siyaseti niye yapıyorum? Hangi gerekçeyle siyaset yapıyorum? İşçinin hakkını savunmayacaksam, memurun hakkını savunmayacaksam, emeklinin hakkını savunmayacaksam ben neden siyaset yapıyorum? Memurun hakkını savunmak, işçinin hakkını, emeklinin hakkını, milyonların hakkını savunmak için buraya geldim. Siz rakamları küçük gösteriyorsunuz. Soracaktık onlara bu verileri nereden, kimlerden aldınız? Hangi mağazalardan aldınız bu verileri? Biz de gidelim, oralara bakalım.”

‘TÜİK, saray kurumu haline dönüşmüştür’

CHP Genel Başkanı, TÜİK’in bir devlet kurumu olmaktan çıktığını ve bir saray kurumu haline dönüştüğünü de söyledi:

TÜİK bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir saray kurumu haline dönüşmüştür. Burası artık devletin bir kurumu değildir. O pozisyondadır. Burada, TÜİK’te çalışan arkadaşlar, tamamı şunu unutmasınlar, hepinizin tabi olduğu yasa Devlet Memurları Kanunu’dur. Saray memurları ayrı, devlet memurları ayrı. Ben devlet memurlarına sesleniyorum, görevinizi yapın, hakkıyla yapın, dürüstlükle yapın. Hiç kimse unutmasın şu binada oturanlar unutmasınlar, oturduğunuz binalar bu memleketin vatandaşlarının ödedikleri vergilerle yapıldı. Yine o binada oturanlar asla unutmasınlar aldığınız aylıklar işçinin, memurun, emeklinin ödediği vergilerle aldığınız aylıklardır. Onlar sizin hakkınızı ve hukukunuzu savunmuyorlar ama biz sizin hakkınızı ve hukukunuzu sonuna kadar savunacağız.

Bu tablonun Cumhuriyet tarihinde önemli bir tablo olduğunun farkındayım. Önemli bir kırılmanın da farkındayım. Eğer devleti oluşturan kurumlar bilgilerle halkı yanıltıyorlarsa, bilgilerle halkın gelir düzeyiyle oynuyorlarsa, onların hak ettiği gelirleri onlara vermiyorlarsa vermemek için direniyorlarsa, yasaların öngördüğü kurallarla değil, talimatla görev yapıyor, yasaları, yönetmeliklere kendi internet sitelerindeki çağrılara bile uymuyorlarsa kendileri suçludur. Bunu açıkça ifade edeyim, suçludur.”

‘Akıllarını başlarına toplasınlar’

Açıklamalarının ardından Twitter hesabı üzerinden de bir paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, “Randevu vermeyen TÜİK’e gittim. Aylardan Aralık ayı. Milyonlarca emekçinin ücret artışı bu yalan dolan TÜİK rakamları üzerinden yapılacak. Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur. Kimse unutmasın, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Akıllarını başlarına toplasınlar” dedi.

Soylu’dan Kılıçdaroğlu’na tepki

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, TÜİK’e giden Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki göstererek, “Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı, PKK, DHKP-C ve organize suç örgütlerinin ağına düşüp, onlara özenip, mekan basmaya gitmez” notuyla sosyal medya hesabı üzerinden şu paylaşımda bulundu:

Kılıçdaroğlu, suç ve suç örgütleriyle ilişkisiyle, o iklimin ve sözlerin etkisiyle siyasi tarihimizde görülmeyen yöntemlere başvuruyor. Ana muhalefet partisi Genel Başkanı, PKK, DHKP-C ve organize suç örgütlerinin ağına düşüp, onlara özenip mekan basmaya gitmez. Siyasetin ve devletin kaidesi bellidir. CHP, başında ehliyetini kaybetmiş bir kişi ve bunu istismar edenlerin işgalindedir.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.