Dünya

Kıbrıs 5 milyar euro daha istiyor

0

Haftalar süren tartışmaların ardından Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu’nun kurtarma paketini alabilen Kıbrıs’ın tahmin edilenden daha fazla mali desteğe ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.

Bütçesindeki açıklar nedeniyle şimdiye dek 17 milyar 500 bin euroya ihtiyacı olduğu sanılan Kıbrıs’ın aslında 23 milyar euroluk mali desteğe ihtiyacı olduğu açıklandı.

Kıbrıs hükümet sözcüsü Hristos Stilyanidis, ülkenin 5 milyar euroya daha gereksinimi olduğunu belirterek bunun sorumlusunun önceki hükümet olduğunu ifade etti.

Eski hükümeti sorumsuzlukla suçlayan Stilyanidis, “Biz neden buralara kadar geldik. Çünkü eski hükümet gerekli kararları almaya ve sorumluluk üstlenmeye korktu” şeklinde konuştu.

Kabul edilen kurtarma paketi

Kıbrıs’ın iflastan kurtarılması için yapılan anlaşma uyarınca, Uluslararası Para Fonu ve Euro Bölgesi ülkelerinin Kıbrıs’a 10 milyar euro aktarması, geri kalan ihtiyacın da Kıbrıs yönetiminin uygulayacağı tasarruf önlemleriyle elde edilmesi planlanıyordu.

Kıbrıs’ta hayata geçirilen reformlar ise tartışma yaratmıştı. Buna göre, 100 bin euronun üzerinde banka mevduatı olan kişilerden vergi kesilmesi öngörülmüştü.

 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.