Uncategorized

“Kent ve Tuz”un yazarı Gore Vidal öldü

0

ABD’nin tanınmış ve başarılı yazarlarından Gore Vidal 86 yaşında öldü. Vidal, ABD’de açıkça eşcinsel olan karakterlerin yer aldığı ilk romanı, “The City and the Pillar (1948)”ı  (Kent ve Tuz) yazan isim oldu, çok tartıştırdı ve tartışıldı.

ABD ve özellikle İngilizce dünyasında tanınan kitapları arasında “Kent ve Tuz” ve “Myra Breckenridge” gibi romanları bulunuyor.

Tartışmalı sosyal konulardaki keskin yorumları ve televizyon kişiliği ile tanınan bir isim oldu; tiyatro ve sinema için senaryolar yazdı.

Vidal’in 25 romanı içinde en çok sözü edileni 1948’de yayımlanan Türkçeye Kent ve Tuz olarak da çevrilen The City and The Pillar.

Kitap, bir erkeğin eşcinsel olduğunu fark etmesi üzerine kurgulanıyor. Vidal, “Duluth” adlı romanını da kara mizah, “Myra Breckinridge” romanını ise transseksüel bir yergi olarak kaleme aldı.

ABD’yi dünyaya, dünyayı da ABD’lilere tanıtmayı hedefleyen Barış Gönüllüleri hareketi oluşturulması fikrini kongre üyesi J. F. Kennedy’e Vidal verdi.

Kent ve Tuz

1948 yılında New York Times’ta, eşcinsel edebiyatın “mutsuz rafında yerini aldığı” söylenip yerden yere vurulan Kent ve Tuz kitabı, eşcinselliğin ABD’de yasadışı olduğu o dönemde ülke genelinde protestolara neden olmuştu.

Okul arkadaşı Jimmy Trimble’a duyduğu aşktan esinlenerek kaleme aldığı kitap, çok satanlar eserler arasına girmiş, ne varki Vidal’in bir yazar olarak kariyerinin sona ermesine neden olmuştu. Vidal, New York Times’in kendisini yazar olarak göstermemek için elinden gelen herşeyi yaptığını söylemişti.

Vidal “New York Times’ta kitabınız hakkında günlük yorum ya da yazılar çıkmazsa, o zaman bir yazar olarak var olmanız mümkün değil; Time, Newsweek ve diğer bütün gazeteler New York Times’ın peşine takılır” demişti.

(BBC Türkçe)

 

Kategori: Uncategorized

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.