Doğa MücadelesiManşetYerel

Kazdağları Koruma Derneği: Ahmet Şentürk yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltıyor

0

Alamos Gold altın şirketinin Türkiyeli iştiraki Doğu Biga Madencilik‘in Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün geçtiğimiz günlerde bölgede altın arama izninin yenilenmemesinin hukuken söz konusu olmadığını ileri süren açıklamalarına, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği‘nden tepki geldi.

Dernek, Ahmet Şentürk’ün açıklamalarıyla ilgili bir basın açıklaması yaparak, “Şentürk DW Türkiye’ye yaptığı talihsiz açıklama ile yalan ve yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltmaya devam ediyor” dedi.

Ahmet Şentürk, Doğu Biga Madencilik’in Kirazlı’daki altın madeni projesine karşı başlayan protestolar hakkında DW Türkçe’ye konuşmuştu. 

‘Ruhsat süresi doldu’

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Şirket rantçı ve doğa düşmanı zihniyetlerini bir kez daha göstermiş oldu” denilerek şu ifadelere yer verildi:

Alamos Gold’un 2009’da aldığı ve 13 Ekim 2009’da başlayan ruhsat hukuku 13 Ekim 2019’da bitmiştir. ‘Otuz yıldır bu madeni çıkarmayı bekliyoruz’ söylemi doğru değildir. Maden Kanunu’nun 24. Maddesine göre, firmanın süre uzatım talebi ruhsat bitim tarihinden itibaren bir ay içinde uzatılmadığı-temdit edilmediği ve yeni bir ruhsat tanzim edilmediği için ruhsat hukuku sona ermiştir. Ruhsat süresi dolan ruhsat sahalarında da maden işletme faaliyetleri yapılamaz.

Temdit sürecinin hala devam ettiğini iddia eden şirketin iddialarının hiçbir hukuki dayanağı yoktur. ‘Bizim 60 yıllık ruhsat hukukumuz var’ iddiası da kocaman bir yalandır. Ruhsatlar 10 yıllık sürelerle en fazla 6 kez verilebilir ve bu süreyi kullanıp kullanmamak, uzatıp uzatmamak tamamen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın uhdesindedir. Şirketin Bakanlığın yetkisini kendi hakları gibi görmesi pervasızlıklarında geldiği noktayı göstermektedir.”

‘Şirket, Kirazlı’yı tamamen terk etmeli’

Açıklamada, şirketin acilen Kirazlı’yı terk etmesi ve alanın da rehabilite edilmesi gerektiği vurgulandı:

Alan artık Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uhdesindedir. İş makinalarını tahliye etmiş olan firmaya konteynerlerini boşaltmak için 13 Ekim 2021 tarihine kadar süre verilmiştir. Konteynerler 13 Ekim 2021’i beklemeden acilen çıkartılmalı ve şirket Kirazlı’yı tamamen terk etmelidir. Alan acilen rehabilite edilmelidir.

Şirket temsilcisinin bölgede yıllardır sürdürülen mücadeleyi, Su ve Vicdan Nöbetini, çadırlı direnişi, on binlerin yürüyüşünü, Fazıl Say’ın konserini küçümseyişi mücadelemizden korkularının göstergesi olsa gerek.”

Mücadele devam edecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından şirketin ruhsatının iptal edildiğinin kamuoyuna açıklanması gerektiğinin altı çizildiği açıklamada, mücadeleye kararlılıkla devam edileceği kaydedildi:

Kazdağları, en fazla 8-10 yıl sürecek madencilik projeleri için feda edilemez. Bölgenin tarım ve turizm geliri ve sağladığı istihdam madenciliğin sağlayacağı gelir ve istihdamdan kat kat fazladır. Kirazlı Altın Madeni Projesine ve Kazdağları’nın yüzde 79’unu kaplayan tüm diğer madencilik projelerine karşı bunca yıldır verdiğimiz mücadelemiz tüm kararlılığımızla sürecektir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ruhsatın iptal edildiğini ve şirketin ruhsat hukuku kalmadığını acilen kamuoyuna açıklamalı, Tarım ve Orman Bakanlığı da bilimsel ve ekolojik yaklaşımla, sivil toplum örgütlerinin de sürecin bir parçası olmasını sağlayarak Kirazlı’yı acilen rehabilite etmelidir.”

You may also like

Comments

Comments are closed.