KadınManşetTürkiye

Kadınlar, katledilen kız kardeşleri için sokaktaydı: Ne Azra’nın ne Emine’nin katili tek değil

0

Antalya Kadın Platformu, Antalya’da beş gündür kayıp olan ve katledilmiş olarak bulunan Azra Gülandam Haytaoğlu ve Maraş’ta üç gündür kayıp olan ve cansız bedeni bulunan Emine Gökkızın için Attalos Meydanı’nda bir araya geldi.

Burada bir basın açıklaması gerçekleştiren kadınlar, İstanbul Sözleşmesi‘ni feshedenlerin elinde iki kadının da kanı olduğunu kaydetti.

‘Kimse timsah gözyaşı dökmesin’

Katillerin tek olmadığının altı çizilen açıklamada, katilleri, tecavüzcüleri ve istismarcıları cezasızlık ile ödüllendirenlerin, kadınların yaşam tarzına karışanların da katil olduğu kaydedildi:

5 gündür kayıp olan ve polislerin telefon sinyali için pazartesi gününü beklediği Azra Gülandam Haytaoğlu dün sabah ormanlık alanda vahşice katledilmiş bir şekilde bulundu. Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi olan Azra, TMMOB Türk mühendis ve mimar odaları birliği saymanı ve emlakçı olan Mustafa Murat Ayhan tarafından iş görüşmesinde cinsel saldırıya uğradı ve katledildi.

Kahrammaraş’ta 3 gündür kayıp olan Emine Gökkızın cansız bedeni ormanlık alanda bulundu. Derhal etkin bir soruşturma yürütülmeli ve şiddet failleri gerekli cezayı almalıdır.

Dün aynı gün içinde iki kız kardeşimizin erkek şiddeti sonucunda ölüm haberini aldık. İstanbul Sözleşmesini feshedenlerin elinde iki kadının da kanı var. Ne Azra’nın ne de Emine’nin katili tek değildir. Katilleri tecavüzcüleri ve istismarcıları cezasızlık ile ödüllendirenlerdir. Biz katledilirken haberlerde bizim ne giydiğimiz nasıl yaşadığımızı irdelenyen ama katilin adını kısaltanlardır. Kadınlar öldürülmemek, eşit ve özgür yaşamak için sokaklara çıktığında jopuyla gazıyla karşımıza dikelen ama bizler katledilirken görmezden gelen kolluk güçleridir. Üniversitelerde hakları için mücedele eden kadınlara soruşturma açanlardır. Şimdi kimse timsah gözyaşı dökmesin hepiniz katilsiniz.”

‘Biz kazanmadan bitmeyecek’

Açıklamada, kadınların birbirlerinden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceği vurgulandı ve mücadelenin kadınlar kazanmadan bitmeyeceği kaydedildi:

Tırnağına taş değen kirpiği yere dökülen tüm kadın, lgbti+ ve çocuğun sorumlusu sizsiniz. Yaşarken bedenimiz üzerinde tahakküm kuran emeğimizi sömüren, varoluşumuzu kabul etmeyenler bir de bizi öldürdükten sonra katledilen bedenlerimiz üzerinden , artık sadece fotoğraflarda kalan gülüşlerimiz üzerinden rant sağlamaya ve duygularını tatmin etmeye devam ediyor.

İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulansaydı bugün Azra ve Emine hayatta olacaklardı. Ama bırakın İstanbul Sözleşmesini etkin uygulamayı kadın düşmanları hayat güvencemiz olan Sözleşmeyi siyasi çıkarları için bir gece yarası kararı ile feshettiğini duyurdu. Buradan bir kez daha söylüyoruz :
Birbirimizden ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Kadınları katledilen ve ormanlık alanlarda cansız bedeni bulunan bir ülke olmak istemiyoruz. Mücadelemiz bitmedi ve biz kazanmadan bitmeyecek.”

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.