İklim KriziManşet

Kadıköy İklim Elçileri, Kalamış Parkı’ndan iklim için ses veriyor!

0

Kadıköy İklim Elçileri aşırı yağışlar, seller, kuraklık, gıda kıtlığı gibi sorunlarla hayatımızın her alanına yansıyan, kentlerimizi tehdit eden ‘küresel ısınma ve iklim değişikliği’ ile mücadele için Kadıköy ‘de toplanacak.

12-14 Eylül’de San Francisco’da düzenlenecek Küresel İklim Eylem Zirvesi öncesinde bir araya gelecek Kadıköy İklim Elçileri 8 Eylül Cumartesi günü ‘İklim için Ses Ver’ (Rise for Climate) sloganıyla Kadıköy Kalamış Parkı’nda saat 15:00-18:00 arasında etkinlik düzenliyor.

Kadıköy’le aynı anda dünyanın dört bir yanında 89 ülkede 748 noktada düzenlenecek etkinliklerin odak noktası Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşması için yerel yönetimleri iklim konusunda harekete geçirmek olacak. Yerel yönetimlerin iklim krizine karşı somut adımlar atmasının talep edileceği küresel etkinlik gününde Kalamış Parkı’nda yetişkinlere ve çocuklara yönelik farklı atölyeler, perküsyon gösterileri ve panel düzenleniyor. Etkinlikte küresel ısınma ile mücadelenin bireysel ölçekte en önemli sembolü bisikletliler alana bisikletleriyle gelecek. Saat 15:00’te başlayacak etkinlikte iklim çarkı, rüzgar gülü atölyesi, ‘Bedenle Ses Ver’ adıyla beden perküsyonu gibi yetişkinlere ve çocuklara yönelik birbirinden renkli atölyeler yer alacak.

Kadıköy’ün hedefi 2030’da %40 daha az karbon emisyonu

Kadıköy Belediye Meclisi’nde ‘Kadıköy İklim Adaptasyon ve Eylem Planı’nı onaylayarak işe koyulan Kadıköy Belediyesi, bireysel ve yerel ölçekte yapılabilecek değişikliklerle kentin geleceğine katkı sunmayı hedefliyor.

Kadıköy ilçe sera gazı salınımlarının 2030 yılına kadar % 40 oranında azaltılmasını hedefliyor. Belediye hizmet binalarından başlayarak mevcut konutlarda enerji etkin aydınlatma sistemlerinin kullanılması (tasarruflu-LED aydınlatma), ada ölçeğinde enerji sistemlerin oluşturulması, yenilenebilir enerji uygulamalarının arttırılması hedefler arasında yer alıyor. Toplu ulaşım kullanım oranının arttırılması ve elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılması da çözüm yolları arasında. Çünkü ulaşımda bisiklet kullanımının % 2, yayaların ise %5 oranında artışı bile 25.187 ton CO2 azaltım yapılabilmesini sağlıyor.

Kadıköy’ün iklim elçileri

Kadıköy İklim Elçileri, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yürüttüğü Kadıköy Belediyesi Bütüncül ve Katılımcı İklim Eylemi Projesi kapsamında verilen “Katılımcı İklim Değişikliği Eylem Planı Danışma Toplantıları” ile bir araya geldi.

Kadıköy İkim Elçileri, İklim Adaptasyon ve Eylem Planı doğrultusunda, yerel sahiplenmeyi arttırmayı hedeflemekte olup, proje ortağı Türkiye Avrupa Vakfı, Kadıköy Kent Konseyi ve ilgili sivil toplum örgütlerinin desteği ile eğitim, proje ve iletişim konularında oluşturdukları gruplarda çalışmalarını yürütüyor.

İklim İçin Ses Ver etkinlikleri hakkında daha fazla bilgiye  www.iklimicinsesver.org  ve  iklim.kadikoy.bel.tr  web sitelerinden ulaşılabilir.

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.