DünyaEnerjiManşet

Japonya’daki dünyanın en büyük nükleer santrali yeniden faaliyete geçiyor

0

Japonya yönetimi dünyanın en büyük nükleer santraline yönelik iki yıl önce getirdiği faaliyet yasağını kaldırdı.

Kashiwazaki-Kariwa nükleer tesisi, Niigata vilayeti, Kashiwazaki şehri ve santralin bulunduğu Kariwa köyünün yerel yönetimlerinin onayının alınması halinde yeniden açılacak.

Japonya’nın nükleer enerji düzenleyicisi, Tokyo Electric Power, (TEPCO)  santralin işletme maliyetlerini düşürmek için dünyanın en büyük atom santralini tekrar faaliyete geçirmek istiyordu.

8,212 megawatt (MW) kapasiteli santral, Fukuşima felaketinin ardından, 2012 yılında Japonya’daki tüm nükleer enerji santralleri gibi devre dışı bırakılmıştı.

Fukuşima ‘aklamaları’: Güney Kore lideri ve Japonya Başbakanı deniz ürünü yedi

TEPCO iki yıl önce faaliyetten men edilmişti

Ülkenin Nükleer Düzenleme Kurumu (NRA) 2021 yılında TEPCO’yu, nükleer malzemelerin korunamaması ve yetkisiz bir personelin santralin hassas alanlarına erişimini sağlayan yanlış adımlar gibi güvenlik ihlalleri nedeniyle,  Kashiwazaki-Kariwa’yı işletmekten men etmişti.

NRA, bugün güvenlik yönetim sistemindeki gelişmeleri gerekçe göstererek Tepco’nun santrale yeni uranyum yakıtı taşımasını ya da reaktörlerine yakıt çubukları yüklemesini engelleyen düzeltici eylem emrini kaldırdı.

Kararın ardından TEPCO yerel halkın ve genel olarak toplumun güvenini yeniden kazanmak için çabalarını sürdüreceğini açıkladı.  Japonya kabine sekreteri de hükümetin bu sürece yardımcı olmak için üzerine düşeni yapacağını söyledi.

Reuters‘e konuşan hükümetin üst düzey sözcüsü Yoshimasa Hayashi, “Hükümet, ‘önce güvenlik’i vurgulayarak, Niigata vilayeti ve yerel toplulukların anlayış ve işbirliğini arayacaktır” dedi.

Kaynak sıkıntısı çeken Japonya, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gibi ithal fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak için daha fazla nükleer enerji santralini devreye alma konusunda istekli.

Japonya Enerji Ekonomisi Enstitüsü (IEEJ), geçen hafta Japonya’nın LNG ithalatının bu yılki tahmini 64 milyon tondan 2024/25 mali yılında 58,5 milyon mt’a düşeceğini tahmin ediyor.

TEPCO’nun hisseleri, NRA’nın bu ayın başlarında yerinde inceleme yaptıktan ve şirketin başkanıyla görüştükten sonra faaliyet yasağını kaldırmayı düşüneceğini belirtmesinin ardından yükselişe geçmişti.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.