Manşet

İznik Gölü’nde kuraklık: Bazilika kıyıyla birleşti

0
Fotoğraf: AA

İznik Gölü‘nde yaşanan su çekilmesi nedeniyle, 2014’te keşfedilen batık bazilika kalıntısının büyük bölümü görünür hale geldi. Marmara Bölgesi‘nin en büyük, Türkiye‘nin beşinci büyük doğal gölü olan yaklaşık 300 kilometrekarelik İznik Gölü, mevsimsel kuraklıktan olumsuz etkilendi. Gölde, kıyıdan yer yer 50 metreye varan çekilme gözlendi.

AA‘nın aktardığına göre; çekilme, sekiz yıl önce kıyıdan 20 metre açıkta, 1,5-2 metre derinlikte bulunan, 1500 yıl önce Aziz Neophytos adına inşa edildiği belirlenen ve su altı arkeoloji müzesine dönüştürülmesi için çalışma yürütülen bazilika bölgesinde de etkili oldu. Bazilikanın büyük bölümü gölün yüzeyinde görünür hale gelerek kıyıyla birleşti.

‣İznik Gölü’nde siyanobakteri istilası
‣Burdur Gölü’nün olağanüstü kirli hikayesi
‣Bilal Erdoğan’ın ‘oyunları’ için İznik Gölü’nün çevresine sabit yapılar inşa ediliyor 

İznik Gölü de iklim değişikliğinin kurbanı

İznik Müzesi‘nin eski müdürlerinden Taylan Sevil, özellikle iklim değişikliğinin İznik Gölü’ndeki su seviyesini olumsuz etkilediğini söyledi.

Bazilikanın arkeolojik bakımdan önemli olduğunu belirten Sevil, “Tarihi bazilika dünya arkeoloji tarihinde yüzyılın keşiflerinden biri olarak kabul edilir. Birkaç yıl öncesine kadar göl içinde olan bazilika, suyun çekilmesi nedeniyle yaya olarak gezilebilecek duruma geldi yani karayla birleşti. Sadece bu değil, antik liman mendireği de ortaya çıktı. Bunlar ilk defa su yüzüne çıkan şeyler. Geçen yıllarda çok azken bu sene yürüyerek gezilebilecek durumda” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.