EnerjiManşet

İzmir’de radyasyon yayan tesis çevreci çıktı

0

İzmir’de radyasyon sızıntısına yol açan eski kurşun fabrikasının, 2007 yılında Çevre Mühendisleri Odası’nın düzenlediği, ana teması ’Yaşam, çevre, teknoloji’ olan bir kongreye sponsor olduğu ortaya çıktı.

DHA’dan Utku Bolulu’nun haberine göre İzmir Gaziemir’deki nükleer çöplük haberine konu olan Aslan Avcı Döküm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın 24-27 Ekim 2007 tarihleri arasında İzmir’de düzenlediği, ’Yaşam, çevre, teknoloji’ ana temalı Ulusal Çevre Mühendislik Kongresi’nin sponsorlarından biri olduğu ortaya çıktı.

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Emine Halil İnay Kınay konuyla ilgili, 2007 yılında firmanın bugün ortaya çıkan süreciyle ilgili bilgi sahibi olmadıklarını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslı bir geri kazanım firmasının bilimsel kongreye sponsor olmasının doğal olduğunu söyledi. Bugünkü bilgilere sahip olmaları durumunda sponsorluğu kabul etmeyeceklerini belirten Kınay, şöyle dedi:

“Çevre sektöründe çalışan lisanslı bir firma. Bu kapsamda değerlendirme yapıldığında bir sorun yok. Çünkü bugün ortaya çıkanları o zaman bilmiyorduk. Meslek odası olarak doğru çalışıp çalışmadığını bilemeyiz. Biz savcı, hakim değiliz. Bugünkü bilgilerimizle bakıldığında çevreyle ilgili olumsuzlukta adı geçen firmanın çevreyle ilgili bir kongreye sponsorluğu trajikomik gelebilir.”

Kınay, kongrenin yapıldığı dönemde kendisinin oda yönetim kurulunda yer aldığını, ancak sponsorluğun boyutunu hatırlamadığını söyledi. Çevre Mühendisleri Odası yönetim kurulu üyesi ve eski başkanlarından Faruk İşgenç ise meslek odası olarak çevre polisi olmadıklarını, firmanın sicilini 2007 yılında bilmediklerini söyledi. İşgenç, ruhsatlı, geri dönüşüm sektöründe çalışan bir firmanın sponsor olmasını o yıl farklı şekilde değerlendirmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi.

(Haber Sol)

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.