İfade ÖzgürlüğüKültür-SanatManşet

İşçi Filmleri Festivali’ne bir saat kala sansür: Kanun Hükmü filmi gösterimden kaldırıldı

0

Ankara Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarılan ve Türkiye gösteriminin 19.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde yapması beklenen “Kanun Hükmü” isimli filminin gösterimine Çankaya Kaymakamlığı tarafından izin verilmedi.

Sansüre gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gösterildi.

İşçi Filmleri Festivali Ankara ve İstanbul’da başlıyor

Yasak kararını ANKA‘ya değerlendiren filmin yönetmeni Nejla Demirci “Bir filmi suçlu ilan edip onun gösterimini engellemek suçtur. Bu Türkiye sinemasına yapılmış bir darbedir. Sansür de değil, sinema darbesidir” dedi.

‘Seyretmedikleri filmi suçlu ilan ettiler’

Çok üzgün olduğunu, yapmak istedikleri yürüyüşün de engellendiğini dile getiren Demirci şunları söyledi:

“Festivalde bir açılış olacak ancak filmimiz gösterilemeyecek. Festival, filmi göstereceğini deklare etti. Yasak son dakikada geldi. Bu durumu değerlendiremiyorum bile. Her şey hukuksuz. Bir filmi suçlu ilan etmek Türkiye sinemasına vurulmuş bir darbedir. Seyretmedikleri bir filmi suçlu ilan ettiler. Antalya Film Festivali’nde bakanların izlemedikleri bir filme yorum yapmasını kınamıştım ve izlemeleri için çağrı yapmıştım. Kendilerine öneride bulunmuştum. Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştuk. Filmi izledikten sonra da bu tavrı sergiliyorlarsa bu KHK meselesini asla tartıştırmak istemediklerinin göstergesidir. Bir filmi suçlu ilan edip onun gösterimini engellemek suçtur. Türkiye sinemasına yapılmış bir darbedir. Sansür de değil, sinema darbesidir”

Festival yönetimi: Demirci ile dayanışma içindeyiz

Sosyal medyadan bir açıklama yapan Festival yönetimi de “sansürün karşısında konumlanmış bir festival olarak bu hukuksuz yasaklama kararını kınadıklarını, Nejla Demirci ile dayanışma içinde olduklarını” bildirdi.

Nejla Demirci’nin filmi geçen sene Antalya Uluslararası Film Festivali’nin “Ulusal Belgesel Yarışma” kategorisinde yer almış ancak daha sonrasında çıkartılmıştı. Film tepkiler üzerine geri yarışma seçkisine dahil edilmiş ancak bu sefer de Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurmuştu. Aynı gün festival yönetimi bir geri adım daha atmış ve belgeseli festival programından çıkarmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı açıklamayla festivalin iptal olduğunu duyurmuştu.

‣ Sansür protestosu: Yönetmen ve yapımcılar Altın Portakal’dan çekildi
‣ Altın Portakal sansürden döndü, bu kez de Bakanlık çekildi
‣  Altın Portakal yöneticisi: Tehdit ediliyoruz, Kanun Hükmü’nü yeniden festivalden çıkardık

You may also like

Comments

Comments are closed.