İfade ÖzgürlüğüKültür-SanatManşetTürkiye

Altın Portakal yöneticisi: Tehdit ediliyoruz, Kanun Hükmü’nü yeniden festivalden çıkardık

0

Altın Portakal Film Festivali yöneticisi Ahmet Boyacıoğlu, “hakkımda soruşturma açıldı”, “teröristlikle suçlandım” gerekçesiyle “Kanun Hükmü“nü yeniden yarışma seçkisinden çıkardığını açıkladı.

Festival yönetimi, Belgesel Film Yarışması seçkisinde yer alan Nejla Demirci‘nin filmini, “oyunculardan birinin devam eden davası olduğu” gerekçesiyle festival listesinden çıkarmış; jüri, yapımcı ve yönetmenlerin festivalden çekilmesi, kültür-sanat çevrelerinin tepkisi sonucu yeniden seçkiye dahil etmişti. Karar üzerine de bu kez Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeselin “FETÖ terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle desteğini  çekmişti.

Film, KHK ile görevlerine son verilen iki memurun hikayesini anlatıyor.

Altın Portakal sansürden döndü, bu kez de Bakanlık çekildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da Ankara’da bir tören sırasında  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararını doğru bulduğunu söylemişti.

Festivale geri çağrılan “Kanun Hükmü” yaşanan gelişmelerin ardından bir kez daha seçkiden çıkarıldı.

Ahmet Boyacıoğlu X’ten yaptığı yazılı açıklamada “Kanun Hükmü”nü geri çağırmalarına Adalet ve Kültür Bakanlıkları’nın gösterdiği tepkilerin ardından “hakkında soruşturma açıldığı” ve “can güvenliklerine yönelik tehditler aldıkları” gerekçesiyle belgeseli bir kez daha “festival seçkisinden çıkart[tıklarını]” açıkladı.

Boyacıoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Bugün, iki bakanlık tarafından yapılan açıklamalar üzerine, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışmasında yer alan “Kanun Hükmü” adlı filmin festivaldeki varlığı nedeniyle şahsım adına soruşturma açıldığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır.

Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir. Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibi tüm tarafların sesine kulak vermek adına ilgili filmi yeniden seçkiye alırken, yine festivalin birliğini ve bütünlüğünü düşünmüştür.

Oysa, oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik.

Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Bu aşamada yeni bir karar alarak “Kanun Hükmü” adlı belgeseli 60.Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz. ”

Sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inandıklarını belirten Boyacıoğlu, “Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir” dedi.

Tamer Karadağlı: Bakanlığımızın aldığı kararın arkasındayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Ağustos’ta Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‘ne atanan Tamer Karadağlı ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın festivalden çekilmesi hakkında yorum yaparak “Bakanlığımızın aldığı kararın arkasındayız” dedi.

Demet Akbağ, Altın Portakal Film Festivali jüri başkanlığından çekildi

Öte yandan Demet Akbağ, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığında yer almayacağını bildirdi.

Akbağ, “Bir hafta boyunca sinema konuşmak ve sinemayla iç içe olmak için kabul ettiğim, Antalya Altın Portakal Film Festivali – Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Yaşanan iletişim sorunları, kriz yönetiminin yapılamaması ve ismimin dahil olmadığım olaylar içerisinde geçmesinden duyduğum rahatsızlık sebebiyle festivalde yer almayacağım” dedi.

Ne olmuştu? 

Yönetmen Nejla Demirci, “Kanun Hükmü/The Decree” başlıklı belgeselinin 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisi’nden “filmde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği” gerekçesiyle çıkarılması üzerine yönetmen uygulamayı “hukuksuzluk” olarak niteledi.

Demirci sosyal medya hesabından yayınladığı bir açıklamayla Festival Yönetimini “sansür” uygulamakla suçladı ve “sansürün muhatabı”nın “sanat özgürlüğünden yararlanması gereken Türkiye toplumu” olduğunu ifade ederek dayanışma çağrısında bulundu.

Bu karara tepki gösteren 20 jüri üyesi görevi bıraktı, daha sonra kararı sansür olarak niteleyen yönetmen ve yapımcılar da ortak bir açıklamayla belgesel, yarışmadaki yerini alana dek festivalde yer almayacaklarını duyurdular.

Sansür protestosu: Yönetmen ve yapımcılar Altın Portakal’dan çekildi

Festival yönetimi tepkiler üzerine geri adım atarken yönetici Ahmet Boyacıoğlu yaptığı açıklamayla “‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel filmde yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar veril[diğini]” duyurdu.

İhraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin festival seçkisine geri alınmasının üzerine bu kez Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nden çekildiğini duyurdu. Bakanlık yaptığı açıklamada “Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür” dedi ve “bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekil[diklerini] açıkladı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da tartışmaya katılarak dün “Altın Portakal Film Festivali’nde terör örgütünün propagandasını yapılmasına müsaade edilemez.” dedi.

Bakan, “Kültür Bakanımızın vermiş olduğu karar, çok değerli bir karar. Özellikle terör konusunda hep beraber milletçe kararlı olmamız gerekir. Bu kararlılıktan hiçbir zaman taviz vermememiz lazım.” diyerek “festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edileme[yeceğini]” söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise görevi süresince seçici kurulların oluşmasına, jürilerin belirlenmesine, filmlerin içeriğine ve filmlerin kazanıp kazanmaması konusuna hiçbir şekilde dâhil olmadıklarını belirtti. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Böcek, bundan sonra da bu tavrın değişmeyeceğini belirtti.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.