Dünya

‘İngiltere’de ayaklananlar yoksullardı’

0

Ağustos ayında, İngiltere’nin başta Londra olmak üzere birçok şehrinde yaşanan ayaklanma ve yağma olaylarıyla ilgili kapsamlı bir rapor yayımlandı.

İç işleri ve adalet bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, dört gün süren olaylara karışan kişilerin ciddi kısmının ülkenin en yoksul ve yoksun ailelerine mensup olduklarının altı çizildi.

Ağustos ayındaki olaylara karıştıkları için hâkim karşısına çıkarılanların demografik verilerine dayanan raporda, zanlıların yüzde 64’ünün İngiltere’nin en yoksul mahallelerinde oturdukları belirtildi.

Zanlıların yüzde 42’sinin okullarda ihtiyaç sahiplerine sağlanan bedava öğle yemeğinden faydalandıkları tespit edilirken, üçte ikisinin de ciddi öğrenim sorunları yaşadıkları belirtildi.

Rapora göre olaylara karışanların yüzde 42’si beyaz, yüzde 46’sı siyah ve yüzde 7’si Asyalı.

Çete etkisi yüksek değil

Hükümete sunulan çalışmanın en dikkat çeken bulgularından biri, çete üyelerinin ayaklanma ve yağma olaylarında oynadıkları sınırlı role dair oldu.

Raporda ayaklanmaya katılanların yalnızca yüzde 13’ünün çete üyesi olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Ağustos ayında yaşanan olaylar sonrasında başta başbakan Cameron olmak üzere birçok yetkili olayların temel sebebinin yaygınlaşmakta olan “çete kültürü” olduğunu iddia etmişti.

Olayların öncelikle polisiye önlemlere engellenebileceğini savunan hükümet yetkilileri, İngiltere’nin toplumsal ve ekonomik gerçeklerini göz ardı etmekle eleştirilmişlerdi.

(BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.