ManşetTürkiye

İngiliz akademisyene Newroz davetiyesi nedeniyle gözaltı

0

Güneydoğu’daki kentlerde ‘akademik nöbet’ tutacaklarını açıkladıkları için gözaltına alınan akademisyenlere destek olmak için adliyeye giden Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) fahri danışman üyesi Chris Stephenson, çantasından HDP’nin Newroz davetiyesi çıktığı gerekçesi ile gözaltına alındı.

27

Üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Matematik bölümünde görev yapan Stephenson, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Esra Mungan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Kıvanç Ersoy, Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Meral Camcı ile Barış için Akademisyenler’in ”Bu suça ortak olmayacağız” başlığıyla yayımladığı bildiriye imza attıktan sonra işten çıkarılan Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Muzaffer Kaya’nın gözaltına alınmasının ardından, gözaltındaki meslekteşlarına destek olmak için çok sayıda akademisyenle birlikte Çağlayan Adliyesi’ne gitmişti.

Stephenson, sağlık kontrolü için Haseki Hastanesi’ne götürüldü. İngiliz akademisyenin hastanedeki işlemlerinin ardından Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanacağı öğrenildi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) de Chris Stephenson’un gözaltına alınmasının ardından yazılı bir açıklama yaparak, “Chris Stephenson derhal serbest bırakılmalıdır!” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Merkez Yürütme Kurulu taraından yapılan açıklama şu şekile;

Newroz davetiyesi suç aleti sayıldı,
Chris Stephenson derhal serbest bırakılmalıdır!

28Son günlerdeki, birey hak ve özgürlüklerinin tartışma konusu olduğu, her türlü demokratik hak kullanmanın terör eylemi olarak değerlendirildiği olaylara bir yenisi daha eklenmiş durumdadır.

15 Mart 2016 tarihinde yani bugün, gözaltına alınan akademisyenlere destek amacıyla Çağlayan Adliyesine giden ve kendisi de Bilgi Üniversitesinde akademisyen olan, Partimizin Fahri Danışman Üyesi Chris Stephenson, girişteki arama sırasında çantasında bulunan İstanbul Newroz davetiyeleri nedeniyle gözaltına alınmıştır.

Partimizin Eş Sözcüsü Naci Sönmez’in İstanbul Emniyet Müdürüyle görüşme talebine şu ana kadar olumlu bir yanıt verilmemiştir. Kendisi aynı zamanda İngiliz vatandaşı olan Chris Stephenson uzun yıllardır Türkiye’de yaşamakta olan ve yaşadığı ülkenin sorunlarıyla yakından ilgilenen çok değerli bir akademisyendir.

Ülkemizin son aylarda yaşadığı çatışmalı, toplumsal gerilimi tırmandıran ve barış iklimini zehirleyen sürecinin dünya kamuoyu tarafından da dikkatle takip edildiği bir dönemde, uzun yıllardır bu ülkede yaşamakta olan bir İngiliz vatandaşı böylesine komik bir gerekçeyle gözaltına alınmıştır.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak;

Chris Stephenson şahsında bütün gözaltındaki akademisyenlerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları için, ulusal ve uluslararası her platformda girişimde bulunmaya kararlıyız.

Geleceğimizle ilgili kaygı duyan ve söz kuran akademisyenler üzerindeki baskıya son verilmeli, akademi özgür bırakılmalıdır. Ülkede yaşanmakta olan çatışmaların, insan yaşamını hiçe sayan uygulamaların son bulması için herkesi dayanışma içinde hareket etmeye davet ediyoruz.

15 Mart 2016

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
Merkez Yürütme Kurulu

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.