Doğa MücadelesiManşetYerel

İkizköy’de bilirkişi keşfi yapıldı

0

Muğla İkizköy’de yer alan ve termik santrale yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için YK Enerji‘ye verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) muafiyetine karşı açılan davanın bilirkişi heyeti incelemesi bugün gerçekleşti.

Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’ tarafından görülen davada atanan maden mühendisi, harita mühendisi, makine mühendisinden oluşan üç kişilik bilirkişi heyeti ile sahada inceleme yapıldı.

Keşfe İkizköy avukatı Arif Ali Cangı tarafından açılan davaya müdahil olan Bodrum Belediyesi vekili, Muğla Barosu temsilcisi ve İzmir Barosu gözlemcisi avukatlar ile TEMA Vakfı temsilcisi, Halk sağlığı uzmanı, doğa koruma uzmanı, çevre mühendisi, KARDOK Derneği ve davacı İkizköylüler de dahil oldu.

Neler yaşandı?

Akbelen Ormanı yaklaşık iki yıldır Orman Genel Müdürlüğü tarafından kesilmek isteniyor. 2019 yılındaki ilk girişimde idare tarafından alanın endüstriyel plantasyon olduğu söylenmiş; ancak İkizköylülerin ısrarlı eylemleri sonucu, orman kesim programından çıkarılmıştı.

Bu yıl başlatılan kesim çalışmalarının dayanağı olarak ise Kasım 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı tarafından bizzat imzalanmış ve 740 dönümlük ormanlık alanda YK Enerji’ye kömür madeni işletme izni veren bir karar olduğu ortaya çıkmıştı. YK Enerji’ye tahsis kararının iptal edilmesi için Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Bu davanın bilirkişi incelemesi 7 Eylül tarihinde gerçekleştirildi.

Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde süren Entegre Tesis ÇED Muafiyeti iptal ve Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’ndeki orman kesimi iptal davalarında ise daha önce yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. İki davada da gerçekleşen bilirkişi heyeti incelemeleri sonrasında mahkeme nihai kararını verecek.

You may also like

Comments

Comments are closed.