Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni Market Tedbirleri: Zorunlu ihtiyaçlar dışında ürün satılmayacak

0

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen “Market Tedbirleri” genelgesine göre, zorunlu temel ihtiyaçlar dışında herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyecek.

Karar, 7 Mayıs Cuma gününden itibaren geçerli olacak.

Sigaranın satışının yasaklanıp yasaklanmadığı ise henüz belli değil. Bu konuyla ilgili kararın bugün açıklanması bekleniyor.

Yeni tedbirler

Yayımlanan genelgede, kısıtlama sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunluğun önüne geçmek amacıyla Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda bazı yeni tedbirlerin alındığı ifade edildi.

Tedbirler ise şöyle sıralandı:

  • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Daha önce yayımlanan genelgede vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamak için bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00 – 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, bunun yanında zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.