ManşetTürkiye

İçişleri Bakanı Soylu, seçim döneminde SBK’nın uçağını kullanmış: Başka müsait uçak yoktu

0

İçişleri Bakanlığı, Bakan Süleyman Soylu‘nun, kara para aklama suçlamasıyla Avusturya‘da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz‘a ait uçağı kullandığı iddialarına yönelik açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, uçağın kullanıldığı doğrulanırken, bedelin Soylu’nun sahibi olduğu şirket tarafından karşılandığı ve kiralama işleminin bir sivil havacılık işletmesi aracılığıyla olduğu belirtildi.

Cumhuriyet‘ten Tuncay Mollaveisoğlu‘nun aktardığına göre, 2017’deki seçim döneminde Soylu’nun ABD’nin talebi üzerine tutuklanan Korkmaz’a ait bir uçağı kullandığı iddia edilmişti. Mollaveisoğlu, Kanadalı Bombardier firmasının 54 milyon dolar değerindeki, TC-YYA kuyruk numaralı Global tipi uçağın başka birçok gazeteci ve siyasetçi tarafından da kullanıldığını öne sürdü.

44 bin dolar kiralama bedeli

İçişleri Bakanlığı ise haberle ilgili açıklamada bulunarak, Soylu’nun Korkmaz’ın uçağında seyahat ettiği yönündeki haberi kısmen doğruladı. Bakanlığın açıklamasında, kiralamanın Söğüt Havacılık A.Ş.’den yapıldığı, şirketin elinde ‘uçak kalmaması’ nedeniyle, o şirketin de Korkmaz’a ait olan Borajet‘ten kiralama yaptığı belirtildi.

Paylaşılan kiralamaya ait fatura,  Soylu’nun sahibi olduğu Engin Sigorta’ya kesilmiş ve kiralama bedeli de 165 bin 808 TL (44 bin dolar).

‘Siyasi etik’ gereği

Açıklamada, 2017 Anayasa Referandumu çalışmalarının son bir haftasında İçişleri Bakanlığı’na ait uçak ve helikopterler olmasına rağmen, seçim yasakları sebebiyle ve ‘siyasi etik gereği’ bu araçların kullanılmadığı savunması yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Uçak veya araç kiralama şirketlerinin o an müsait uçağı olmaması durumunda, başka bir şirketten ikincil kiralama yaparak müşterilerinin talebini karşıladığı, sivil havacılıkta sıklıkla rastlanılan ve bilinen bir durumdur. Anlaşıldığı kadarıyla Söğüt Havacılık firması, o an müsait uçağı olmadığı için, Borajet adlı firmadan da uçak temin ederek müşteri talebini karşılama yoluna gitmiştir.

Toplam 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleşmiştir. ..  2017 yılındaki seçim çalışmaları sırasında gerçekleşen bu hadisede, gerek uçak talebi, gerekse hizmetin karşılığı olan ödemenin yapılması sırasında temas edilen tek kurum, Söğüt Havacılık A.Ş.’dir. Bu durumu teyit eden fatura da ekte olup, kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Daha önce Sözcü Gazetesi tarafından dile getirilen ve şimdi de benzer şekilde Cumhuriyet Gazetesi tarafından hangi amaca yönelik olduğu belli olan iftira kampanyasının bir bölümü olarak planlanan bu haberlere karşı, hukuki hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

‘Kara para aklamada kullanıldı’ suçlaması yapılmıştı

ABD’de Utah Savcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye ve Lüksemburg’daki banka hesapları aracılığıyla 133 milyon dolar kara para aklamış; bu parayı Borajet havayolu şirketini, Türkiye ve İsviçre’deki otelleri, Queen Anne adlı bir yatı, İstanbul’da Boğaz’da bir villa ve apartman dairesini satın almak için kullandıkları’ kaydedilmişti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.