Dünya

Hücrede unutulan zanlıya 4 milyon dolar tazminat

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Diego şehrinde bir üniversite öğrencisi, dört gün boyunca nezarethanede unutulmasının ardından açtığı davada devletten 4 milyon dolardan fazla tazminat almaya hak kazandı.

Daniel Çong, hayatta kalabilmek için idrarını içmek zorunda kaldığını, ölüm korkusuyla koluna annesi için bir mesaj kazıdığını ve halüsinasyonlar gördüğünü söyledi.

2012’de düzenlenen bir uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan Çong’a bir suçlama yöneltilmeyeceği söylenmiş ancak bunun ardından dört gün boyunca, tutulduğu hücreye hiç kimse gelmemişti.

Adalet Bakanlığı müfettişleri, hâlâ, Çong’un hücrede nasıl unutulduğunu araştırıyor.

Dört gün sonra hücreden kurtarılan Çong, aşırı su kaybı, böbrek yetmezliği, kramplar ve yemek borusundaki yırtık nedeniyle tedavi görmüştü. Çong’un bu süre içinde 7 kilo kaybettiği de belirtiliyor.

Daniel Çong, yaşananların bir hata olduğuna inanıyor.

Çong’un tutulduğu hücrenin pencereleri olmadığı ve dört gün boyunca su ya da yiyecekten mahrum kaldığı ifade ediliyor.

Çong’un avukatı, müvekkilinin yaşadıklarının ardından, Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nin gözaltı uygulamalarında değişiklik yapıldığını bu çerçevede hücrelere kameralar yerleştirildiğini ve artık tüm nezarethanelerde hücrelerin her gün kontrol edildiğini belirtti.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.