ManşetTürkiye

HDP İzmir İl binasına girip Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer tutuklandı

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasına girip Deniz Poyraz‘ı katleden Onur Gencer‘in çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandığı açıklandı.

Onur Gencer’in binaya taksiyle geldiği, elindeki çantada, bıçak ve bir miktar para olduğu da öğrenildi.

Saldırıyla ilgili yeni ayrıntılar

Ortaya çıkan yeni ayrıntılara göre, Gencer saldırıyı Amerikan yapımı olan Ruger marka 9 mm tabancayla gerçekleştirdi ve şarjördeki 10 mermiyi de ateşledi.

Olaydan sonra Gencer’in üzerinde veya çantasında başka ateşli silah bulunmadığı kaydedildi.

Saldırganın ilk ifadesi

DW Türkçe‘nin haberine göre, saldırgan Onur Gencer ilk ifadesinde “Buraya PKK’lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmıyorum. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim” dedi.

Herhangi bir parti, dernek, sendika üyeliğinin olmadığını ve askerlik yapmadığını kaydeden Gencer, 2020 yılının ilk aylarında Sağlık Memuru olarak Suriye Menbic’e gittiğini ve orada bir süre görev yaptığını söyledi.

‘Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım’

Saldırgan Onur Gencer, saldırıyı neden gerçekleştirdiğine yönelik soruyu şöyle cevapladı:

16 Haziran 2021 tarihinde intihar eden bir polis memurunun paylaşımı sonrasında PKK’lılar tarafından hakaret içerikli görüşmeler yaşadım. Benim ölmüş anneme ve bacıma sövüldü. Bunun üzerine ben de aynı söylemlerde bulundum. Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım. Olay doğaçlama yaşandı.”

‘Başka kişiler olsaydı onlara da ateş edecektim’

Saldırı için yaptığı planı da anlatan Gencer, 2021 yılı ocak ayında İzmir İl HDP binasının adresini Google üzerinden öğrendiğini, keşif amaçlı “Perfect İngilizce” adlı bir kursa kayıt olduğunu anlattı:

Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bulundurma olarak 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı başvurusu yaptım, geçici ruhsat aldım. Kızlarağası’ndan Mehmet isimli şahıstan 3 bin 500 TL bedelle Ruger Silah aldım. Bu silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim. Olay yeri olan HDP il binası içerisinde 10 mermiyi de sıktım. Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK’lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmadım. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim. Eylem sonrası kullandığım silahı çantaya koyarak olay yerinden ayrılırken polislerce yakalanarak gözaltına alındım.”

Binaya giderken kaydedilen görüntüler

Mezopotamya Ajansı, fail Onur Gencer’in HDP İzmir İl Başkanlığı binasına doğru yürürken kaydedilen 17 saniyelik videosunu paylaştı. Videoda, Gencer’in ellerinde siyah eldiven olduğu ve taşıdığı çantayla binaya doğru yürüdüğü görülüyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.