ManşetTürkiye

Eski vekil Hüda Kaya ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ iddiasıyla tutuklandı

0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kobanê eylemlerine ilişkin açılan soruşturma kapsamında Halkların Demokratik Partisi‘nin (HDP) önceki dönem İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Kaya hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamak ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlamalarıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

İstanbul Havalimanı’nda uçağının kalkmasına 10 dakika kala gözaltına alınan Kaya’nın savcılığa ifade verdiği belirtildi.

Hüda Kaya’nın avukatı Zilan Leventoğlu, yaptığı açıklamada, müvekkilinin ifadeye hazır olduğunu defalarca bildirmesine rağmen kaldırılmayan “kaçaklık kararı” nedeniyle “haksız ve keyfi bir şekilde” gözaltına alındığını aktardı. Av. Leventoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Hüda Kaya, yurt dışında bir programa katılmak için bulunduğu İstanbul Havalimanı’nda haksız ve keyfi bir şekilde gözaltına alınmıştır. Aylardır ulaşılabilir olmasına ve ikametinde omasına rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kaçaklık karar verilmiştir.”

Hüda Kaya hakkında 27 Eylül’de hukuksuz bir şekilde kaçak kararı alınması akabinde, tarafımızca bu karara itiraz edilmiş, kaçak olmadığı, ikametinde ulaşılabilir olduğu, telefonlarının açık olduğu, her zaman ifadeye hazır olduğu hem sözlü hem yazılı olarak defalarca belirtilmiş olmasına ve yakın tarihlerde İstanbul Cumhuriyet savcılığına gidip ifade vermiş olmasına rağmen, yine kendisinin savcılık kalemi ile görüşüp gerekirse Ankara‘ya gelebileceğini, ifade için hazır olduğunu kaçaklık kararının kaldırılması gerektiğini söylemesine rağmen kaçaklık kararı kaldırılmamış, Hüda Kaya’nın ifade vermek istemesi keyfi şekilde engellenmiştir.

Sonuç olarak bugün müvekkilimiz Sayın Hüda Kaya saatlerdir havalimanında olmasına, pasaport işlemlerinin sorunsuzca gerçekleşmesine rağmen uçağın kalkmasına 10 dakika kala yine tamamen keyfi bir şekilde çıkışınız mümkün değil denilerek gözaltına alınmıştır.

Bu tamamen haksız, keyfi ve hukuksuz süreci kamuoyunun takdirine bırakıyoruz…”

‣ Gara’yla ilgili paylaşımlarından dolayı Milletvekilleri Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’na soruşturma

Kaya’nın tutuklanması ‘siyasi kırım operasyonlarının devamı’

Sağlık kontrolünün ardından Ankara Adliyesi‘ne getirilen Kaya, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi Ankara Sulh Ceza Hakimliğince, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden yapılan sorgunun ardından “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiasıyla tutuklandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul’dan tutuklama kararına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Önceki dönem İstanbul milletvekilimiz Hüda Kaya’nın havalimanında gözaltına alındıktan sonra tutuklanması, devam eden siyasi kırım operasyonlarının devamıdır. İktidarın bu saldırıları karşısında daha fazla kenetlenerek yolumuza devam edeceğiz!”

‣ HDP’li Hüda Kaya’ya SADAT cezası

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.