Hayvan HaklarıManşet

Havrita’ya bu kez de ‘ekstra tehlike’den erişim engeli

0

Sokakta yaşayan köpekleri ve onları besleyen insanları hedef gösteren Havrita uygulamasına Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği‘nin erişim engeli kararının ardından bir de Antalya 5’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

Havrita’ya erişim engellendi: Sorumlular yargılansın
‣Barolardan Havrita’ya karşı dava hazırlığı: Hayvanların ve besleyenlerin yaşam hakkı tehlike altında

Hak savunucularını ayağa kaldıran uygulamada Türkiye’nin her yerinden köpekler, yaşadıkları yerde fotoğraflarıyla birlikte ‘başıboş köpek’ olarak fişlenerek hedef gösterilmiş, onlara bakım veren insanların adresleri paylaşılarak hakaretler yazılmıştı.

Aylardır “Başıboş Köpek Sorunu”, “Güvenli Sokaklar” gibi sosyal medya hesapları ve birtakım kişiler ve sahte hesaplar aracılığıyla sokak hayvanlarına yönelik nefret propogandası yapıldığının altını çizen Barolar hafta başında uygulamanın erişime engellenmesi için başvuru yapılacağını açıklamıştı.

DHA‘dan Adem Akalan’ın aktardığına göre; Antalya Barosu, erişim engeli kararının kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında alındığı gerekçesiyle Antalya 5’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Başvuruyu inceleyen 5’inci Sulh Ceza Hakimliği, aldığı kararda, can kayıplarına yol açtığı gerekçesiyle ‘Havrita’ uygulamasına erişim engeli kararı verdi.

Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Üyesi Nazlı Yağmur Tanman, daha önceki kararın kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında alındığını belirterek, “Başvurumuz üzerine Antalya 5’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararda, ‘Havrita’ uygulamasının sokak hayvanları için ekstra bir tehlike arz ettiğine vurgu yapılarak, ilk defa bu yönde bir karar verildi. Bu bizim ve hayvan hakları savunucuları için çok sevinç verici bir karar. Çünkü bir hakim, bir savcı ilk defa bu konuda gerçekten uygulamanın hak ihlaline sebebiyet verdiğini, can kayıplarına yol açtığını kabul ederek bu kararı vermiş oldu” dedi.

Sitenin kayıtları silmesi durumunda erişim engelinin kalkacağını söyleyen Avukat Tanman, alınan kararda sokak hayvanlarının işaretlendiği yerlerin silinmesi gerektiğine yönelik atıfta bulunulduğunu dile getirdi.

Nazlı Yağmur Tanman, “Antalya’daki belediyelerle görüşmelerimiz olacak. Emniyetle zaten görüşmeler yaptık. Aksu ilçesindeki bazı jandarma bölgeleriyle de görüştük. Uygulamada işaretleme yapılan alanlarla alakalı kolluk kuvvetleri bize gereken yardımları sağlayacaklarını bildirdi. Uygulamada daha önce işaretlenmiş bölgelere gece bekçilerinin daha yoğun yönlendirileceği bilgisi verildi. Emniyetten bu konuda çok büyük destek gördük” ifadelerini kullandı.

Sitenin açılması durumunda tehlikenin devam edeceğine vurgu yapan Nazlı Yağmur Tanman, “Şu an uygulama daha fazla kişi tarafından tanındı. Umuyoruz ki site tekrar erişime açılmayacak ve tamamen kapatılması sağlanacak. Havrita uygulamasının sokak canlıları için bir tehlike arz ettiği, alınan kararda açıklanıyor” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.