İliç FaciasıManşet

Hükümetin, İliç’le ilgili X’e erişim engeli kararı yargıdan döndü

0

Elon Musk‘ın sahibi olduğu sosyal medya platformu X, Erzincan- İliç’te meydana gelen Çöpler Altın Madeni faciası hakkındaki paylaşımlarla ilgili mahkeme kararına yaptıkları itirazın kabul edildiğini ifade etti.

Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği, daha önce hakkında erişim engeli çıkarılan paylaşımların “haber ve yorum niteliği taşıdığını ve yazıların basın ve ifade özgürlüğü kapsamında girdiğine” karar verdi. Erişim engeli kararı çıkan paylaşımlar arasında Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın paylaşımları da vardı.

X’in Küresel Hükümet İlişkileri Departmanı, geçen cuma günü yaptığı paylaşımda, Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği’nin itirazı kabul ettiğine dair kararı paylaşarak, “X düzenli olarak hükümet sansürüyle mücadele etmek için yasal itirazlarda bulunuyor. Bu hafta Türkiye’de alınan önemli bir karar, bu itirazların önemini gözler önüne serdi” dedi.

45 paylaşımın kaldırılması istendi

“Türkiye hükümeti, hükümetin trajik toprak kayması olayındaki rolünü de eleştiren ve üçü bir muhalefet lideri tarafından yapılmış yaklaşık 45 paylaşımın kaldırılmasını talep etmişti” denilen açıklamada, “Hükümet, X’i eğer içerikleri kaldırmazsa para cezası uygulamakla tehdit etti” ifadeleri kullanıldı.

X, paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamına girdiği konusunda yaptıkları itirazların hükümetin taleplerini geçersiz kıldığını ifade etti.

Açıklamada, “Bu sonuç, X’in küresel olarak kullanıcılarının ifade özgürlüğünü korumaya bağlılığını gösteriyor. Kullanıcılarımızın ifade özgürlüğünü korumak için tüm yasal kanalları kullanacağız” denildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.