EnerjiManşet

Güneş enerjili uçak Solar Impulse-2 Hawai’ye ulaştı

0

Tümüyle güneş enerjisiyle çalışan dünyanın ilk uçağı olan Solar Impulse-2’nin dünya turu devam ediyor. Solar Impulse-2, Japonya’dan Hawai’ye kadar 5 günlük yolculuğunu başarıyla bitirdi.

11

İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve André Borschberg tarafından geliştirilen uçağın yolculuğunun yedinci etabı sonuçlandı. Üzerine monte edilen 17 bini aşkın güneş piliyle çalışan uçak, Mayıs ayında ulaştığı Japonya’dan Pasifik Okyanusu’ndaki Hawai’ye uçtu.

4 gün 21 saat süren uçuş sonucu dün Hawai’ye ulaşan güneş pilli uçak toplamda 8 bin 200 kilometre yol aldı. Uçağı kullanan pilotun belli aralıklarla uyuyabildiği uçuş sırasında günlük sadece 5 saat uykuyla yolculuğunu tamamladığı da  bildirildi.

Toplam 16 etapta 30 bin kilometreyi aşkın yol alması planlanan Solar Impulse-2’yi uçuşlarının her etabında yalnızca bir pilot kullanabiliyor. Hiç yakıt kullanmayan uçağın kanat uzunluğu 72 metreyi buluyor ve dünyanın en büyük uçağı Airbus 380 ile yarışıyor. Uçağın toplam ağırlığı ise sadece 2 bin 300 kilogram ve böylelikle Airbus 380’in yüzde 1’ine denk geliyor.

Solar Impulse-2, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de 12 Mart’ta başladığı yolculuğu sırasında Japonya’da olumsuz hava koşulları nedeniyle 27 gün boyunca beklemek zorunda kalmıştı. Solar Impulse-2, ABD üzerinden geçtikten sonra Atlantik üzerinden Güney Avrupa’ya, oradan da Kuzey Afrika üzerinden Temmuz ayında tekrar başlangıç noktası olan Abu Dabi’ye dönmesi planlanıyordu.

(ANF)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.