Editörün SeçtikleriEkolojiManşetYerel

Gümüşhane’deki peri bacaları için ‘acil önlem’ çağrısı

0

Haber: Cevahir TOPALOĞLU

*

GÜMÜŞHANE- Doyduk Mağarası, Keçideresi, Gökdere-Nazlıçayır mevkinde bulunan peribacalarının, bölgedeki taş ocakları ve maden faaliyetleri nedeniyle tahrip edildiği ve bu faaliyetlerin ekosistemin bozulmasına yol açtığı belirtilerek acil önlem çağrısı yapıldı.

Gümüşhaneli Mühendis ve Mimarlar Platformu İl Temsilcisi Mukaddem Ülker yaptığı yazılı açıklamada son yıllarda Gümüşhane’de yaşanan çevre tahribatına dikkat çekerek, “Gümüşhane’nin eşsiz doğal güzellikleri ve zengin doğal mirası, bizler için büyük bir değer taşıyor. Ancak son zamanlarda yaşanan gelişmeler, bu değerli mirasın tehlikeye girdiğini gösteriyor’’ dedi.

‘Ekosistemin bozulmasına yol açıyor’

Gümüşhane’de Doyduk Mağarası, Keçideresi, Gökdere-Nazlıçayır mevkinde bulunan peribacalarının, Gümüşhane’nin doğal mirasının önemli bir parçasını oluşturduğunu belirten Mukaddem Ülker, “Keçideresi jeolojik oluşumları, halk arasındaki adıyla; peri bacaları olarak bilinir ve anılır. Bu peri bacası benzeri oluşumlar değişik boy ve yükseklikte olup, jeolojik yapı ve aşınım farklılıklarının birlikte ve uzun süreçler sonunda oluşmuş yapılardır. Sanıldığı gibi tek bir yerde toplanmış şekiller olmayıp, Keçideresi vadisinin her iki yamacı boyunca düzensiz bir şekilde serpilmiş belki sayıları yüzleri bulabilecek oluşumlardır. Ancak bölgedeki taş ocakları ve maden faaliyetleri, bu doğal alanların tahrip edilmesine ve ekosistemin bozulmasına yol açıyor” dedi.

‘Doğal alanların korunması için acil önlemlerin alınmasını talep ediyoruz’

Diğer yanda Doyduk Mağarası mevki nesiller boyunca UNESCO somut olmayan kültür varlıkları listesinde olan Hıdırellez bayramının kutlandığı yer olduğunu ifade eden Ülker, “Maalesef ki burada da tüm doğal güzellik yok edilmiştir. Ayrıca, bu faaliyetlerden en çok etkilenenler arasında bölgede yaşayan Gümüşhane’mizin yaban hayatının simgesi yaban keçileri de bulunuyor. Gümüşhane’nin doğal mirasının korunması, sadece şehrimizin değil, aynı zamanda tüm insanlığın ortak sorumluluğudur. Bu nedenle, taş ocaklarının faaliyetlerinin doğaya verdiği zararın en aza indirilmesi ve bölgedeki doğal alanların korunması için acil önlemlerin alınmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Ayrıca Gümüşhaneli Mühendis ve Mimarlar Platformu (GÜMÜP) Başkanı Yasin Kadakal önderliğinde Gümüşhane’yi ilgilendiren her türlü probleme çözüm önerileri sunmak adına gerekli çalışmaların yapıldığını söyleyen Ülker, “Gümüşhane’nin doğal mirasını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için elimizden geleni yapmaya hazırız. Doğanın bize sunduğu bu değerli mirası korumak, bizim en önemli görevimizdir” ifadelerini kullandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.