İfade ÖzgürlüğüKadınLGBTİ+Manşet

Gülşen gözaltına alındı

0

Aylardır konserlerinde giydiği kıyafetler ve LGBTİQ+ haklarını savunması sebebiyle hedef gösterilen şarkıcı Gülşen nisan ayındaki bir konserinde sahnede söylediği bir söz nedeniyle gözaltına alındı.

Bazı kişi ve grupların Gülşen’e hakaret ederek yaptığı paylaşımlarla sosyal medyada #GülşenTutuklansın hashtagi ilk sıralara yükselmiş, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Gülşen’in imam hatiplilere hakaret etmesinin kabul edilemez olduğunu söylemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Gülşen hakkında TCK 216. maddesi “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçundan resen soruşturma başlatmıştı. İstanbul Beşiktaş’taki evinde gözaltına alınan Gülşen’in ifade vermek üzere adliyeye götürüleceği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB) Gülşen’e karşı hukuki süreç başlattığını duyurmuştu:

“Bir şarkıcının, konserinde imam hatip liselerimizi itham ederek bu camiaya yönelik hakaret ve iftira içeren sözlerinden dolayı kendisini kınıyoruz. Kuruluşundan bu yana ülkenin milli ve manevi değerleriyle nesillerin yetiştiği bu kurumlara veya herhangi bir okul türümüze ya da bu okullarımızda eğitim gören öğrencilerimize yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici sözlerin sarf edilmesi asla kabul edilemez.”

İktidar tarafından Gülşen’e şöyle tepkiler gösterilmişti:

You may also like

Comments

Comments are closed.