İfade ÖzgürlüğüLGBTİ+Manşet

Savcı, Gülşen için üç yıla kadar hapis cezası istedi

0

İstanbul‘un Ataşehir ilçesinde 30 Nisan 2022’de verdiği bir konserde İmam Hatip Liselilere yönelik sözleri gerekçe gösterilerek yargılanan şarkıcı Gülşen Çolakoğlu hakkında savcı mütalaasını açıkladı.

Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Gülşen Çolakoğlu’nun konser sırasında sarf ettiği sözlerinin kışkırtıcı ve düşmanca tutum ve davranışlar sergilemeye yönelik ifadeler içerdiğini, halkı kin ve düşmanlığa sevk edici, ayrıştırıcı olduğu, nefrete yönlendirici nitelikte olduğu, halkın birbirine karşı düşmanlık uyandırmaya elverişli olduğunu öne sürdü.

Davanın üçüncü duruşmasında savcı, konuşmaya ilişkin videonun da sosyal medya ve basın yayın organlarında yayınlandığını ifade ederek kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin oluştuğu gerekçesiyle sanatçının “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan bir yıldan üç yıla kadar hapsini talep etti. Duruşma, Çolakoğlu’nun avukatlarının son savunmalarını yapmaları için 3 Mayıs’a ertelendi.

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi‘ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Gülşen Çolakoğlu katılmadı. Duruşmada, Gülşen’in avukatları hazır bulundu.

‘Adalet karşısında herkes eşit’

Gülşen’in avukatlarından Altın Mimir, “Savcının mütalaasını dinlerken çok üzüldüm. Hepimiz hukukçuyuz, aynı fakültelerden mezun olduk. Müvekkilin üzerine atılı suçun hiçbir unsuru oluşmamıştır. Aleniyet oluşmamıştır. İmam hatip liseleri bir sosyal sınıf değildir” dedi.

“Müvekkilim için ‘katli vaciptir’ diyen şahsa takipsizlik kararı verilmiştir” diyen Mimir, “Ama müvekkilim yatarı olmayan bir suçtan tutuklanmıştır. Adalet karşısında herkes eşittir. Bu hukuki ilkelerin müvekkilime de uygulanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Duruşma 3 Mayıs’a ertelendi

Gülşen’in avukatları esasa karşı ayrıntılı beyanda bulunmak için süre talep etti.

Mahkeme, teminat bedelinin geri ödenmesi konusundaki talebin hükümle birlikte değerlendirilmesine karar verdi. Süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 3 Mayıs saat 09.30’a erteledi.

‣ Gülşen ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten tutuklandı
‣ Erdoğan’dan Gülşen’e: Paçalarını kurtaramayacak
‣ Gülşen’in tutuklanmasına itirazlar yükseliyor: Baskı ve yasaklara karşı Gülşen’in yanındayız

Ne olmuştu?

Konserlerinde giydiği kıyafetler ve LGBTİ+ haklarını savunması sebebiyle hedef gösterilen sanatçı Gülşen Çolakoğlu, geçen nisan ayında sahne aldığı bir mekânda imam hatiplilere yönelik söylediği sözlerin yer aldığı videonun 24 Ağustos’ta yeniden gündeme getirilmesi üzerine hedef gösterilmiş ve sosyal medyada #GülşenTutuklansın etiketi açılmıştı.

Hemen ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan resen başlatılan soruşturma kapsamında 25 Ağustos’ta evinden gözaltına alınarak tutuklanan Gülşen, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi‘ne gönderilmişti.

Suçlamayı reddeden Gülşen, sözleri nedeniyle özür dilemişti. 29 Ağustos tarihinde tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesiyle konutu terk etmeme ve adli kontrol şartıyla tahliye edilen Gülşen’in konutu terk etmeme şartı da 12 Eylül’de kaldırılmıştı.

21 Ekim’de hâkim karşısına çıkan Gülşen’in karakola imza atma şartı da kaldırılmıştı. Son olarak şarkıcının ‘yurtdışına çıkış yasağı’ da 250 bin TL’lik güvence miktarı yatırması karşılığında mahkeme tarafından kaldırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos törenlerinde yaptığı konuşmada Gülşen’i hedef göstererek “Milletimizin mukaddes değerlerine dil uzatanlar, kutsallarına hakaret edenler hem maşeri vicdanda hem hukuk önünde hesap vermekten paçalarını kurtaramayacak” ifadelerini kullanmıştı.

You may also like

Comments

Comments are closed.