EmekManşetTürkiye

Grevdeki Sputnik çalışanları, işveren şikayetiyle karakola çağrıldı

0

Sputnik Türkiye şubesinde Türkiye Gazeteciler Sendikası‘nın (TGS) grev kararının ardından işten atıldıkları için greve başlayan gazeteciler karakola ifade vermeye çağrıldı.

140 gündür greve devam eden Sputnik çalışanlarınının polise ifade vermeye çağrılma nedeni ise işveren temsilcilerinin şikayeti oldu.

TGS Yönetim Kurulu ile sekiz grevciden şikayetçi olan işverenin, ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na aykırılık iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Haklı oldukları grevden ne mahkeme baskısı ile ne de polis baskısı ile vazgeçeceklerini vurgulayan TGS, ”Mahkemenin grevin hukuka uygun olduğuna dair yargı kararını hatırlatarak “Sputnik çalışanlarının kazanılmış haklarını ve Anayasanın uygulanmasını istemekten başka bir talebi yoktur” açıklamasında bulundu.

TGS’nin konuya dair açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere, Sputnik Türkiye Bürosunda 24 Temmuz 2023’te grev kararı ilan etmemizin ardından, 7 Ağustos’ta sendika temsilcimiz dahil 24 üyemiz ekonomik küçülme bahanesiyle işten atılmıştı.17 Ağustos’ta başladığımız grevde bugün itibariyle 140 günü geride bıraktık.

‘Gazeteciliğin onuruna sahip çıkmak için’

Sputnik grevcileri, güneşin ve soğuğun yakıcılığına, rüzgârın keskinliğine rağmen bir gün olsun ara vermeden haklarını aramak ve gazeteciliğin onuruna sahip çıkmak için işyerlerinin önündeki grev çadırında nöbet tutuyor.

‘Sputnik işvereni bu süreçte sayısız hukuksuzluğa imza attı’

Sputnik işvereni bu süreçte sayısız hukuksuzluğa imza attı. Yetmedi, insanca bir yaşam ve adil ücret talepleriyle sendikamızda örgütlenen Sputnik çalışanları, grevlerinin 138. gününde işveren temsilcilerinin şikâyeti üzerine polise ifade vermeye çağrıldı.

TGS Yönetim Kurulu ile sekiz grevciden şikâyetçi olan Sputnik işvereni, yasal ve kanuni olan grevimizin “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu”na aykırı olduğunu iddia ediyor! Bununla da yetinmeyip iş ve çalışma hürriyetini ihlal etmekle, huzur ve sükunu bozmakla itham ediyor.

Hukukun tarafsızlığına gölge

Haklı ve meşru grevimizi etkisiz kılmak için grev kırıcılık yapan kimi şahısların işverenliğe hitaben kaleme aldığı mektupları delil olarak sunan Sputnik, grevcilerin grev kırıcılarla yaptığı müzakerelerin sosyal medyadan paylaşılmasını ise suç olarak nitelendiriyor.

Öte yandan, kanunlarımızda bir grevin nasıl yapılacağının açıkça yazmasına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin Sputnik işvereni hakkında sendikal hakları ihlal etmekten para cezası kesmesine rağmen, savcılığın şikâyeti haklı bularak grevcileri ifade vermeye çağırması, hukukun tarafsızlığına gölge düşürmektedir.

Ancak yine de, gerçeklikle ilgisi bulunmayan, vasat iddialarla dolu bu şikayetin takipsizlikle sonuçlanacağından kuşkumuz yok.

‘Haklı olduğumuz grevimizden ne mahkeme baskısı ile ne de polis baskısı ile vazgeçeriz’

Zira,

Grevin hukuka aykırı olduğunu iddia edip dava açtılar. Yargı bu iddiayı kabul etmeyerek grevimizin kanuni olduğuna karar verdi.

İşyeri sendika temsilcimiz Nejdet Eksilmez’i işten çıkardılar. Mahkeme ilk duruşmada işe iadesine karar verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca teftiş yapıldı. Müfettişler yapılan toplu işten çıkarmaların ekonomik nedenle değil sendikal nedenle yapıldığını tespit ederek idari para cezası kesti.

Görüldüğü gibi Sputnik işvereninin tüm hukuksuzlukları birbiri ardına boşa çıkıyor.

Sputnik çalışanlarının kazanılmış haklarını ve Anayasanın uygulanmasını istemekten başka bir talebi yoktur. Sputnik işvereninin grevcileri bu şekilde yıldıracağını düşünmesi, çalışanlarını ve sendikamızı tanımamış olmasından kaynaklanmaktadır. Haklı olduğumuz grevimizden ne mahkeme baskısı ile ne de polis baskısı ile vazgeçeriz.”

Ne olmuştu?

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile yürüttüğü toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 24 Temmuz’da grev kararı asılan Rusya devlet radyosu Sputnik’in Türkiye Bürosu, küçülme gerekçesiyle işten çıkarmalara başlamıştı.

Sputnik, grev kararı asan gazetecileri işten çıkarıyor

İstanbul ve Ankara bürolarında grev kararının asılmasının ardından 24 gazeteciyi işten çıkarıldı.

İşten çıkarılanlar arasında gazeteci Atilla Güner, kurumun gerekçe olarak “küçülme” bahanesini sunduğunu, ancak gazetecilerin grevine olan desteği nedeniyle işten çıkartıldığını söylemişti.

Sputnik Türkiye’de grev: Anayasa çiğnendi, ikna odaları kuruldu
24 sendikalı gazeteciyi işten çıkaran Sputnik Türkiye önünde eylem

Sendika hakları için yürütülen direnişin 24 Kasım’daki yüzüncü gününde gazeteciler düzenledikleri basın açıklamasında “Yaklaşık bir yıl önce başladığımız sendika mücadelesinde üyelerimizin sendikalı, toplu iş sözleşmeli ve güvenceli çalışabilmelerini sağlamak için elimizden gelen tüm çabayı sarf ettik. Amacımız bu sürecin uzlaşı ile bitmesi ve tarafların kazanmasıydı” dedi.

Sputnik’te grevin yüzüncü günü: Grevciler kazanacak

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.