Emekİfade Özgürlüğüİnsan HaklarıManşetMedya-İnternet

24 sendikalı gazeteciyi işten çıkaran Sputnik Türkiye önünde eylem

0

Rusya Devlet Radyosu Sputnik‘in Türkiye şubesi, İstanbul ve Ankara bürolarında grev kararının asılmasının ardından ‘küçülme’ gerekçesiyle 24 gazeteciyi işten çıkardı.

İşten çıkarılan gazeteciler, örgütlendikleri Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yöneticileri, HDP, Türk-İş, EHP, TÖP, Sol Parti ve TKP’den temsilcilerle birlikte, radyonun Süzer Plaza‘da bulunan ofisi önünde toplanarak kararı protesto etti.

Burada konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, şunları söyledi:

”Grev ilanını 24 Temmuz’da astığımız İstanbul bürosunun önünde Sputnik işverenine, ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını çiğnemeyin ve çalışanların sendika hakkına saygı gösterin’ demiştik. Bu çağrımıza rağmen aradan geçen on dört günde Sputnik işvereni yasaları çiğnemeye devam etti. Sendikal örgütlenmeyi dağıtmak ve toplu iş sözleşmesini imzalamamak için her türlü yolu denedi. Ankara bürosu işveren temsilcisi, Sendika olarak astığımız grev ilanını indirdi. Hem Ankara hem de İstanbul bürolarında üyelerimize istifa baskıları yapıldı.”

‘İkna odaları kuruldu, grev kararı söküldü’

”Üyelerimiz istifa etsin diye yöneticiler tarafından ikna odaları kuruldu” diyen Durmuş, şöyle devam etti:

”Söktükleri grev kararımızı, resmî kurumlara yaptıkları başvurular reddedilince yeniden asmak zorunda kalan işveren, bu kez de sözde ‘ekonomik’ nedenle 24 üyemizin işine son verdi. Üyelerimizin, evlerine götürdükleri ekmeği biraz daha büyütmek dışında bir dert ya da istekleri yok. Bu gördüğünüz plazada yüzbinlerce liralık aylık ofis kirası ödeyen Sputnik patronunun ise söz konusu gazetecilerin ücreti olunca aklına hemen ekonomik zorluklar geldi. Hiç kimse bize masal anlatmasın! Sputnik işvereni, 24 üyemizi ekonomik nedenle değil sendikal nedenle işten atmıştır. Sputnik Türkiye İstanbul ve Ankara ofislerinin temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 51, 52 ve 53. Maddelerinin yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesini de çiğnemiştir.”

17 Ağustos’ta grev: Sakın rahat uyumayın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve cumhuriyet savcılarına çağrı yapan TGS Başkanı Durmuş, 17 Ağustos’ta grev pankartını asmak için geleceklerini kaydetti:

”Yasaların, Anayasanın çiğnenmesine izin vermeyin. Sputnik Türkiye ofisi Ankara ve İstanbul temsilcileri, kanunları çiğneme cesaretini nereden buluyor? Sputnik Türkiye temsilci ve yöneticilerine sesleniyoruz: Sakın rahat uyumayın. Bu mücadele daha bitmedi, aksine yeni başlıyor. Sendika üyelerini işten atarak sorunları çözdüklerini sanan sizlere sesleniyoruz; 17 Ağustos’ta buraya grev pankartını asmaya geliyoruz. Yasadışı şekilde işine son verdiğiniz üyelerimizi işe geri alana, toplu iş sözleşmesini imzalayana kadar bu mücadele devam edecek. Bu ülkede kanunlar var. Bu ülkede çalışanların yasal hak ve güvenceleri var. Sizler de sendikamızın üyelerine hak ettikleri ücreti ve saygıyı verene kadar bu mücadele devam edecek. Bir kez daha sesleniyoruz: Biz kazanacağız, emek kazanacak, alın teri kazanacak. Hiçbir kurum, şirket ya da kişi bu ülkedeki kanunlardan daha güçlü değildir. Bir sendikanın grev ilanı astığı ve 17 Ağustos’ta grev uygulamasına başlayacağını duyurduğu bir süreçte 24 üyesinin işten atılması, bu ülkenin kanunlarıyla açık açık dalga geçmektir. Bu hadsizliğe karşı, Türkiye’de kanunların olduğunu görmek istiyoruz.”

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.