ManşetMedya-İnternet

Sputnik’te grevin yüzüncü günü: Grevciler kazanacak

0

Türkiye Gazetecilik Sendikası (TGS) toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşılamaması nedeniyle Sputnik Türkiye’de, 17 Ağustos 2023’te başlatılan grevde 100. güne gelindi. Rusya Devlet Radyosu Sputnik‘in Türkiye şubesinin yönetimi, gazetecileri 7 Ağustos’ta işten çıkarmıştı.

Sendika hakları için yürütülen direnişin yüzüncü gününde gazeteciler basın açıklaması gerçekleştirerek “Yaklaşık bir yıl önce başladığımız sendika mücadelesinde üyelerimizin sendikalı, toplu iş sözleşmeli ve güvenceli çalışabilmelerini sağlamak için elimizden gelen tüm çabayı sarf ettik. Amacımız bu sürecin uzlaşı ile bitmesi ve tarafların kazanmasıydı. Yapılan müzakere toplantılarında da genel yaklaşımımız bu oldu. Ancak Sputnik işvereni son toplantılarda hiçbir teklif vermeyerek süreci kitleyen, çözümsüzlük üreten taraf oldu” dedi.

Fotoğraf: ANKA

‘Dostlarımızı da gördük, grev kırıcılarını da’

Grevin sürdürüldüğü yüz gün içerisinde yaşananları aktaran gazeteciler “Dostlarımızı da gördük, grev kırıcılarını da. Aynı yolda yürüdüğümüz yürekli yol arkadaşlarımızı da gördük, yolda yoldaşlarını satanları da. Sendikamıza yönelik karalama kampanyalarını da gördük çürüyen yalanları da. Anayasamızı çiğneyen işverenleri de gördük buna dur diyen hakimleri de. Bizi yakan güneşi de gördük üşüten fırtınayı, yağmuru da. Ama bu yolda en çok da işte burada Anayasamızı, sendika haklarını ve geleceklerini korumak için direnme duygularından hiçbir şey kaybetmeyen kararlı grevcileri gördük” ifadelerini kullandı.

‘Türlü türlü oyunlarla bu direnci kırmaya çalıştılar ama başaramadılar’

100 gündür Sputnik işverenin hukuksuzluklarına, uzlaşmaz tavrına rağmen ilk günkü gibi kararlı, inançlı üyelerinin direncini tüm dünyanın gördüğünü aktaran basın emekçileri, açıklamarında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Türlü türlü oyunlarla bu direnci kırmaya çalıştılar ama başaramadılar. Önce grevimizin yasal olmadığını iddia ederek kaldırılmasını talep ettiler; üç gün önce yapılan duruşmada mahkeme grevimizin yasal, üyelerimizin de yasal grevci olduğuna karar verdi. İçerideki grev kırıcılar aracılığıyla özellikle gazeteciler içerisinde sendikamızın yanlış bir strateji yürüttüğünün, bu duruma sendikanın neden olduğunun propagandasını yaptırdılar. En başından beri bütün süreci üyelerimizle birlikte yürütüp, tüm kararları birlikte aldığımız ortaya çıkınca sessizce köşelerine çekildiler.”

İşverenin işten atılan 24 kişinin ekonomik nedenle işten çıkarıldığını, grev kararıyla ilgisi olmadığını söylediğini belirten gazeteciler, “Ekonomik sıkıntı yaşayan Sputnik ne hikmetse aynı dönemde işte bu gök kafese taşındı. Daha dün İstanbul 4. İş Mahkemesi hem de ilk duruşmada sendika işyeri temsilcimiz Nejdet Eksilmez’in işe iadesine karar verdi” dedi.

Hukuksuzluğun çok açık olduğunu, mahkeme heyetinin ilk duruşmada karar verdiğini vurgulayan basın emekçileri, “Diğer üyelerimiz için de bu kararın en kısa sürede çıkacağına hiç şüphemiz yok. Bu 100 günlük süre içerisinde sessiz kalanlar da oldu hiç şüphesiz. Daha ilk günden beri Türkiye Cumhuriyeti Anayasası çiğneniyor dedik ama Adalet Bakanlığı bu konuda gereken ilgiyi göstermede yetersiz kaldı. Muhalif medya kuruluşlarını susturmak için ceza üstüne ceza yağdıran RTÜK seyirci kaldı” ifadelerini kullandı.

‘İletişim Başkanlığı kör ve sağırı oynadı’

Son olarak “Türkiye’de gazetecilerin akreditasyonundan basın kartlarına kadar her şeyden sorumlu İletişim Başkanlığı kör ve sağırı oynadı” denilen basın açıklamasının devamında şunlar aktarıldı:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettiş göndermenin ötesine geçemedi. Tüm bu yaşananlara rağmen hâlâ buradayız. Çünkü haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da bu mücadeleyi bırakmayacağımızı tüm Sputnik işverenine duyuruyoruz. Medya sektöründe orman kanunlarını değiştireceğimizi, sendikalı, güvenceli bir çalışma ortamını tesis edene kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi hem meslektaşlarımıza hem de medya patronlarına ilan ediyoruz. Değiştireceğiz çünkü birlikteyiz. Birlikte Güçlüyüz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.