Emekİfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Sputnik, grev kararı asan gazetecileri işten çıkarıyor

0

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile yürüttüğü toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 24 Temmuz’da grev kararı asılan Rusya devlet radyosu Sputnik’in Türkiye Bürosu, küçülme gerekçesiyle işten çıkarmalara başladı.

İşten çıkarmalara tepki gösteren TGS yönetimi bir açıklama yaparak, “Uyarıyoruz! Sputnik işvereni sendikal haklara saygı gösterip üyelerimizin taleplerini karşılamak yerine onları işten atıyor. Suç işlemekten vazgeçin, atılan gazetecileri işe geri alın” dedi.

Güner: Küçülme bahanesiyle sendikalıları çıkarıyorlar

İşten çıkarılanlar arasında Radyo Sputnik’te ‘Akşam Postası’ programını yapan gazeteci deneyimli gazeteci Atilla Güner de bulunuyor. Güner kurumun gerekçe olarak “küçülme” bahanesini sunduğunu, ancak gazetecilerin grevine olan desteği nedeniyle işten çıkartıldığını kaydetti.

Güner, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu akşam yayını için hazırlıklarımı yapmıştım. İzin dönüşü saat 17.00’de buluşacaktım. Ancak Sputnik Radyo yöneticisi bugün beni çağırdı ve ‘küçülüyoruz, sizi işten çıkardık’ dedi. Gazeteciler, neden-sonuç ilişkisini açıklamak zorunda. İşyerindeki çoğunluk bir süre önce TGS üyesi oldu, hak mücadelesi başlattı, uzlaşma olmadı ve grev kararı asıldı. Ben de gençlere destek verdim. Gazetecilik hayatım boyunca zaten hep bunu yapmaya çalıştım. Şu anda çok sayıda sendikalı da işten çıkarılıyor. Bir gün yeni bir mecrada buluşmak üzere hoşçakalın.”

 

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.