Hafta SonuKadınKitapManşet

Gerçek olaylara dayanan büyüleyici bir romanla tanışın​: Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı

0

Hollandalı yazar ve gazeteci Jolien Janzing’e dünya çapında ün kazandıran ikinci kitabı Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı artık Türkiye’de. Edebiyat eleştirmenlerinin övgüyle bahsettiği biyografik roman, feminist yayınevi Güldünya Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Bir film setinde geziniyormuş hissi yaratan kitap ilk kez 2013 yılında, De Meester adıyla, Felemenkçe olarak yayınlandı. Kitap ödüllü çevirmen Paul Vincent tarafından İngilizceye, Füsun Özlen tarafından da Türkçeye çevrildi.

İki edebiyat dehasının çarpıcı hikayesi

19’uncu Yüzyıl İngiliz Edebiyatı alanında uzman olan ve konusunu avcunun içi gibi bilen Jolien Janzing’in zarif bir şekilde kaleme aldığı biyografik roman, bizleri 19’uncu yüzyıl Brüksel’ine, bir yasak aşk hikayesine götürüyor. Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı, bir papazın kızları olarak dünyaya gelen ve eserleriyle İngiliz edebiyatının en önemli isimleri arasına giren Charlotte ve Emily Brontë’nin hayatlarındaki heyecan verici bir bölüme ışık tutuyor.

Charlotte ile Emily’nin Brüksel’de geçirdikleri zamanı hem bilgi, hem de hayal gücüyle harmanlayan usta yazar, eserlerinin tamamında güçlü kadın karakterlere yer veren iki edebiyat dehasının çarpıcı portrelerini büyük bir beceri ile kurgulamış.

Edebiyata meraklı, Brontë kardeşlerin eserlerini seven herkesin yeni şeyler bulacağı, hikayeyi bilenlerin bile coşkuyla okuyacağı Charlotte Brontë’nin Gizli Aşkı, Berlin Film Festivali’nin edebi eserleri sinemaya taşımak amacıyla oluşturduğu Books at Berlinale kategorisine de seçildi.

Kitabın film hakları ise Londra merkezli yapım şirketi David P. Kelly Films tarafından satın alındı.

Ünlü yazar Charles Palliser’in en çok satan romanı The Quincunx ile kıyaslanan kitap, edebiyat eleştirmenlerinden büyük övgü aldı.

Brontë kardeşler neden hâlâ ilham kaynağı?

Dünyanın en ünlü kardeşlerinden Charlotte Brontë, Emily Brontë ve Anne Brontë, İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasına yerleşen eserleriyle pek çok kadına, hayat hikayeleriyle de sinemacı ve yazara ilham oldu.

Üç kardeşin en büyüğü olan, 1816 doğumlu Charlotte Brontë’nin en ünlü eseri Jane Eyre, yazımının üzerinden bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen ilgi görmeye devam ediyor. Bu ilginin altında yatan önemli sebeplerden birisi de seçtiği karakterler.

Kadınların edebiyat dünyasının içinde olmasının desteklenmediği dönemlerde, Brontë kardeşler kitaplarında tek arzusu evlilik olmayan, romantik bir aşktan ziyade deliliğin, vahşiliğin sınırlarında gezen, boyun eğmeyen, erkeklere her zaman saygı duymayan, bağımsız, mükemmel olması gerekmeyen kadın; şiddete meyilli, despot, baskıcı ama güçlerini istedikleri gibi kullanamayan erkek karakterlere yer verdiler.

Kitaplarındaki kadın karakterler çok güçlü olsa da Brontë kardeşler ne yazık ki hayata erken yaşta yenildiler. Çeşitli hastalıklar sebebiyle genç yaşta ölen ünlü edebiyatçılar kısa ve acıklı hayat hikâyeleriyle de pek çok yönetmene, yazara ilham oldular.

Künye

Yazar: Jolien Janzing
Yayına Hazırlayan: Ayşe Düzkan
Çeviri: Füsun Özlen
Son Okuma: Beyhan Demir
Kapak ve Kitap Tasarımı: Mine Özalp
Basın Danışmanı: Mehtap Doğan
Yayınevi: Güldünya Yayınları

Kategori: Hafta Sonu

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.