DünyaManşet

George Floyd’un ölümüne neden olan eski polis memurunun davası başladı

0

ABD‘nin Minneapolis kentinde 25 Mayıs 2020’de, siyah Amerikalı George Floyd‘u öldürmekle suçlanan beyaz polis memuru Derek Chauvin‘in yargılandığı dava başladı. Chauvin’in 40 yıla kadar hapsi isteniyor.

İlk duruşma öncesi Floyd ailesi mahkeme binası önünde, Chauvin’in Floyd’un boynuna dizleriyle bastırarak, boğularak ölümüne sürükleyen 8 dakika 46 saniyelik süre boyunca diz çöktü.

Hennepin Bölge Mahkemesi‘nde yerel saatle 9.00’da başlayan ve televizyonlardan canlı yayınlanan davada hakim Peter Cahill, önce jüri üyelerine ve taraflara mahkemenin kurallarını okudu. Mahkemede daha sonra iddia makamı ve savunma avukatlarının açılış konuşmalarına geçildi.

Floyd’un ailesi, duruşma öncesi çocuklarının ölümüne yol açan sekiz dakika 46 saniye saniye boyunca diz çöktü.

Dava için iki haftadan uzun bir süre boyunca dokuzu beyaz altısı siyah veya diğer etnik gruplardan toplam 15 jüri seçildi.

Floyd’un ölüm videosu jüriye gösterildi

Mahkemenin ilk gününde, George Floyd’un gözaltına alınması sırasında Derek Chauvin’in Floyd’un ensesine basarken çekilen video, ilk günkü tartışmalarda jüriye gösterildi. Ardından Savcı Jerry Blackwell, Floyd’un ölümüne yol açan şeyin, olayın ardından açığa alınan polis Derek Chauvin’in diziyle Floyd’un boynuna bastırması olduğunu ve “Aşırı ve gereksiz güç kullanan Chauvin’in rozetine ihanet ettiğini” söyledi. Blackwell, görüntüler izlendikten sonra “Floyd’un tam 27 kez ‘nefes alamıyorum’ dediğini duyuyoruz” dedi.

İlk duruşmada üç görgü tanığının savcılık ve savunma avukatları tarafından ifadeleri alındı.

Savunma avukatı Eric Nelson ise jüri üyelerine bu olayın “siyasi ya da sosyal bir olay olmadığını” söyledi. Avukat, Floyd’un elinde bazı yasadışı haplar olduğunu, polisin bu hapları ele geçirmemesi için yuttuğunu ve boğulmasına bu hapların da sebep olabileceğini savundu. 

Sokaktan geçen vatandaşların çektiği söz konusu videonun davada kilit önem taşıdığı, davanın sonucunu belirleyecek esas tartışmaların ise polisin güç kullanımının sınırları ile Floyd’un ölüm nedeni konusunda uzmanların açıklayacağı görüşlerin etkili olacağı ifade ediliyor.

Davanın yaklaşık dört hafta süreceği tahmin ediliyor. Dava boyunca beklenen Floyd destekçilerinin protesto gösterileri için Minneapolis’te geniş güvenlik önlemleri alındı. Mahkeme binasının etrafı beton bariyer ve dikenli tellerle çevrildi.

Dava için Floyd’un aile fertlerinin, siyah sivil toplum liderlerinin ve üyelerinin hafta sonundan itibaren Minneapolis’e gelmeye başladığı ve mahkemeyi yakından takip edecekleri bildirildi.

İkinci ve üçüncü dereceden cinayet ve adam öldürme suçlamalarından yargılanan Chauvin’in suçlu bulunması halinde 40 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

George Floyd’a ne oldu? 

46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs akşamı Güney Minneapolis’teki bir bakkaldan bir paket sigara aldı. Dükkan sahibi Floyd’un verdiği 20 doların sahte olduğundan kuşkulandı ve Floyd’un itiraz ederek sigaraları geri vermemesi üzerine polisi aradı.

İhbar üzerine polis geldi ve Floyd’u kelepçeledi. Fakat Floyd ekip aracına bindirilirken direndi ve Floyd, kelepçeli olarak, polis tarafından yüz üstü yere yatırıldı.

Polis ekibindekilerden  44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin, Floyd’un yaklaşık 9 dakika boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvarmasına rağmen eylemini sürdürdü. Diğer iki polis memuru Floyd’u yerde tutmaya yardım ederken, dördüncü bir polis de çevredekilerin müdahale etmesini engelliyordu.

Olay sırasında çevredekiler cep telefonlarıyla, Chauvin’in Floyd’u yere yatırarak dizini bu süre boyunca boynuna bastırmasını, Floyd’un “Nefes alamıyorum” demesini kaydetti. Dokuz dakikanın sonunda hastaneye kaldırılan Floyd, hayatını kaybetti. 

Büyük şok yaratan olay, önce ABD’yi sonra dünyayı saran ve haftalarca devam eden ırkçılık karşıtı Black Lives Matter (Siyah Hayatlar Değerlidir) protestolarını tetikledi. 

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke geneline ve tüm dünyaya sıçradı. 

Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan dört gün sonra gözaltına alınmış, hakkında ikinci dereceden cinayet suçuyla dava açılarak tutuklandı. 

Chauvin, 29 Mayıs 2020’den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights‘teki hapishaneden 10 Temmuz 2020’de, kefalet bedeli olan 1 milyon doların “Allegheny Casualty Company” adlı kuruluş tarafından garanti edilmesinin ardından serbest bırakıldı. 

Floyd’un ölümünde kusurlu bulunan diğer üç polis memuru da daha önce 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti. 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.