İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Genco Erkal’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten 4 yıl 8 ay hapis istemiyle iddianame düzenlendi

0
Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, ikisi 2016, biri 2020 yılında paylaşılmış üç ayrı tweetten ötürü ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle iddianame düzenlendi. İddianamede, ‘suçun aleni ve zincirleme işlendiği’ gerekçesiyle cezanın arttırılması istendi.

İhbardan beş yıl sonra iddianame

İddianameye göre Erkal hakkında 20 Temmuz 2016’da İ.K. tarafından e-mail yoluyla Emniyet’e ihbarda bulunulmuştu. İhbar beş yıl sonra işleme kondu ve bir araştırma raporu hazırlandı. Erkal’ın @dostlartiyatro rumuzlu hesabında inceleme yapılarak, seçilen üç tweetin ‘Erdoğan’a hakaret suçu içerdiği’ ileri sürüldü.

Buna göre de Erkal’ın  1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Söz konusu tweet’ler şöyle:

7 Haziran 2016: Ailenin çocuk doğurup doğurmayacağına karışacağına diplomayı ortaya bir koy bakalım. Arkadaşın rektörden de olsa, sahte de olsa görelim şunu.
16 Kasım 2016: Başkanlık sistemi yetmez. Türk usulü çobanlık sistemi olsun.
16 Ağustos 2020: ‘Erdoğan, Ayder Yaylası’nda 2022’ye kadar çalışmanın bitirilmesini hedefliyoruz.’ Eyvaaah, güzelim doğa harikası Ayder Yaylası’nı bitirmeye karar vermiş. Parmağının değdiği yeri beton edip kurutuyor.”

Erkal: Hakareti kendime yakıştırmam 

İddianamede ifadesine yer verilen Erkal, paylaşımların kendisine ait olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Hiçbir zaman hakaret yoluna başvurmadım. Bunu kendime yakıştırmam. Ben cumhurbaşkanlığı sistemine, çevre katliamlarına, laik bir ülkede sürekli din olgusunun siyasi malzeme olarak kullanılmasına, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların düşünceleri nedeniyle hapis yatmasına, yoksulları daha yoksul kılan bir düzene karşıyım. Buna ilişkin görüşlerimi eleştiri sınırları içerisinde aktardım.”

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi‘ne gönderilen iddianame kabul edilirse Erkal, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.