İklim ve EnerjiDünyaManşet

Gençlerin yarısından fazlası yeşil enerji savunucusu şirketlerle çalışmak istiyor

0

İngiltere‘de, yaşları 18 34 arasında değişen 1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, gençlerin yüzde 50’sinin yeşil ekonomiden yana olduğunu ve yerküreyi korumak isteyen şirketlerle çalışmak istediğini ortaya koydu.

Fosil yakıt kullanmayan, yurtiçi ve şirketler arası enerji sağlayıcısı Good Energy tarafından finanse edilen araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 57’si, çevresel sürdürülebilirlikle uyumlu şirketlerle çalışmak istiyor.

Katılımcıların yüzde 58’i iklim değişikliğinin insanlığın küresel krizi olduğunu savunurken, yüze 45’i de sürdürülebilirliğin esas olduğu sektörlerin daha güvenli bir kariyer olanağı sunduğu görüşünde.

‘Gezegenimizin verebileceğinden fazlasını tüketiyoruz’

Anket ve sonuçlarını Ecologist için haberleştiren Tess de la Mare‘ye göre, sosyal medya ‘influencer’lığını çekici bulan yanıtların yüzde onu geçmemesi, “sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji sektörünün, gelecek için, sosyal medya ‘influencer’lığından daha çekici bir sektör olduğunun” göstergesi.

Yine ankete göre, fosil yakıt kullanan sektörlerde çalışabileceğini söyleyen kişilerin oranı yüzde altıyı ancak buluyor. 

İngiltere ve Galler‘deki konseyleri temsil eden Yerel Yönetim Derneği (Local Government Association) tarafından yayınlanan araştırma, doğru biçimde desteklenirse, İngiltere’nin 2030 yılına kadar yaklaşık 700.000 yeni yeşil iş yaratabileceğini ortaya koyuyor.

Good Energy’nin kurucusu iklim bilimci Juliet Davenport, Dünya Limit Aşımı Günü‘nün önemini vurgulamak adına söz konusu Ağustos’ta yayınlanan anketle ilgili olarak şunları söyledi:

Dünya Limit Aşımı Günü, bize gezegenimizin verebileceğinden çok daha fazla kaynağı tükettiğimizi hatırlatıyor. Bu anlamlı günde, yeşil ekonomiye geçişin gelecek nesiller için ne anlama geleceğini vurgulamak istiyoruz.

Dünyanın 1,6 katına ihtiyaç var

Küresel Ayak İzi Ağı (GFN) tarafından verilere dayanarak hesaplanan ve sonuçların paylaşıldığı Dünya Limit Aşımı Günü, insanlığın, gezegenin bir yıl boyunca sağlayabileceği tüm kaynakları tükettiğine işaret ediyor. GFN, bu yıl karbon emisyonlarının ve ticari nitelikte ağaç kesiminde salgın nedeniyle yaşanan azalma nedeniyle Dünya Limit Aşım Günü’nün üç hafta ilerleyerek 22 Ağustos tarihine denk geleceğini duyurmuştu.

GFN, insanların halihazırda Dünya’nın yenilenebilir kaynaklarının tamamına ek olarak yüzde 60 fazlasını kullandığını hesaplıyor.

 

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.