ManşetTürkiye

Gaziantep Valiliği: Camiye biber gazlı müdahalede ayakkabıyla girilmedi

0

Gaziantep Valiliği, Furkan Vakfı üyelerine cami içerisinde yapılan biber gazlı müdahaleye ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Emniyet personelinin Cami içerisine postal ile girmesine yönelik tepkiler hakkında ise “İddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır” denildi.

Ne olmuştu?

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul‘un Ramazan ayında “kendini ibadet etmeye adama ve dünya işlerinden uzak durma” anlamına gelen “itikaf” yapacaklarını duyurmasının ardından cemaati Gaziantep‘te bir camide bir araya gelmişti.

Ancak grubun bu isteği, cami içerisinde polis ve bekçi tarafından engellenmiş, grubun camiden çıkarıldığı müdahale sırasında biber gazı kullanılmış ve yaralananlar olmuştu.

 

‘Gözaltına alındılar’

Açıklamada “Daha önce haklarında muhtelif tarihlerde terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak adlandıran kişiler, 2 Mayıs 2021 günü yatsı namazına müteakip 21:30 sularında üç tane camide 76 şahıs Ramazan ayı süresince itikafta bulunmak üzere toplanmış ve cami imamlarının tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir” denildi. Devamında ise şunlar söylendi:

Bu şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağıza alınmayacak galiz küfürler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır.

‘Bir kişi açığa alındı’

Açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30 Nisan 2021 tarihli genelgesi kapsamında itikafa girmek isteyenlerin bu ibadetlerini evlerinde yapabileceklerinin tavsiye edildiği hatırlatıldı.

Bu yıl kaymakamlıklara, müftülüğe ya da din görevlilerine itikafa girmek ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmadığı vurgulandı.

“Olay ile ilgili bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir” denilen açıklamada ilgili kişinin açığa alındığı belirtildi.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.