Uncategorized

Gazeteci Ayşegül Doğan hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

0

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü Ayşegül Doğan Doğan hakkında “terör örgütü üyesi olma” suçlamasıyla birlikte Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 5’inci maddesi uyarınca 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5’inci duruşmasına, tutuksuz yargılanan gazeteci Doğan katılmazken, avukatları Mehmet Emin Aktar ve Ahmet Özmen hazır bulundu.

Savcılığın esas hakkındaki mütalaasına karşı detaylı savunmalarını daha sonra yapacaklarını belirten Doğan’ın avukatları, Doğan’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis üyesi olarak faaliyet yürütmediğine ilişkin savunmasını hatırlatarak, başka bir iddianamede yer alan telefon tapelerinin bunu kanıtlar nitelikte olduğunu söyledi. Doğan’ın avukatları, başka bir iddianamede yer alan bu tape kayıtlarının dosyaya konulmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenilmesini talep etti.

7 Aralık’a ertelendi

Verilen aranın ardından avukatların tape kayıtlarına ilişkin talebini reddeden mahkeme heyeti, avukatların savunmalarını hazırlaması için duruşmayı 7 Aralık’a erteledi.

Gazetecilik faaliyeti kapsamında DTK yöneticileriyle yaptığı görüşmeler, röportajlar ve katıldığı etkinlikler gerekçe gösterilerek “silahlı örgüt kurmak ve yönetmekle” suçlanan Doğan’ın, 22,5 yıla kadar  hapsi istenmişti.

Kategori: Uncategorized

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.