DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

G20 Sağlık Bakanları Toplantısı bitti: Yoksul ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilecek

0
Fotoğraf: AA

İtalya‘nın başkenti Roma‘da 5-6 Eylül tarihlerinde düzenlenen G20 Sağlık Bakanları Toplantısı, Roma Bildirisi‘nin kabul edilmesi ile sona erdi.

Dünyanın en zengin ülkelerinin Sağlık Bakanları tarafından imzalanan bildiride gelişmekte olan ülkelere desteğin artırılmasına ve söz konusu ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilmesine dair madde yer aldı.

Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, dünyadaki aşı eşitsizliğinin çok fazla olduğunu ve sürdürülebilir olmadığını belirterek, dünyanın bir kısmının aşısız bırakılmasının yeni mutasyonlara neden olacağını ve herkese zarar vereceğini söyledi.

‘Kimse geride bırakılmamalı’

Aşı kampanyasında kimsenin geride bırakılmaması gerektiğini ifade eden Speranza, “En güçlü ülkeler önemli kaynaklara yatırım yapmaya ve en kırılgan olanlara aşı göndermeye kararlılar. Bu sistemi ikili olarak ve COVAX’tan başlayarak uluslararası platformlar aracılığıyla güçlendirmeliyiz” dedi.

Speranza, “Aşıyı tüm dünyaya ulaştırmak istiyoruz ve gerekli yatırımları yapacağız. Yeterli olacak mı? Daha fazlası gerekecek mi? Dünya ülkeleri bu yönde taahhütte bulunuyor” ifadelerini kullandı.

‘Tek Sağlık yaklaşımına yatırım’

Herkesin, herhangi bir ayrım olmaksızın tedaviye erişim hakkı olduğuna dikkati çeken Speranza, “Sağlıkta bugünün ve yarının acil durumlarına karşı yanıt vermek için insanlara, hayvanlara ve çevreyi tek bir ekosistem olarak alan ‘Tek Sağlık’ yaklaşımına yatırım yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Finans konusu ekim ayında konuşulacak

Toplantının ardından yayınlanan 11 sayfalık ve 33 maddeden oluşan bildiride yeni bir mali taahhütte bulunulmazken, Speranza bu konuların ekim ayında yapılacak olan G20 Sağlık ve Ekonomi Bakanları‘nın ortak toplantısında ele alınabileceğini aktardı. Speranza, “Masaya koyduğumuz araçları finanse edecek kaynakları bulmak için belirleyici bir fırsat olacak” dedi.

Speranza, yoksul ülkelerin de kendi ülkelerinde aşı üretmelerine yardımcı olunması gerektiğini vurgulayarak, “Dozları aktarmak yeterli değil. Dünyanın diğer alanlarını metodolojileri ve prosedürleri üretebilir, paylaşabilir hale getirmeliyiz” dedi.

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) verilerine göre 2021’in sonuna kadar düşük gelirli ülkeler için 2 milyar doz sağlama hedefine rağmen COVAX kapsamında 139 ülkeye 230 milyondan biraz fazla Covid-19 aşı dozu teslim edildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.