Enerji

Füle: “Türkiye enerji faslını açmaya hazır”

0

AB Komisyonu’na göre Türkiye, enerji faslına hazır.

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Füle, “Komisyon, Türkiye’nin enerji faslında müzakerelere başlayabilmek için yeterince hazır olduğunu düşünmektedir” dedi.

Avrupa Parlamentosu’ndan farklı yazılı soru önergelerini cevaplandıran Füle, AB Komisyonu’nun Türkiye’nin enerji faslında müzakerelere başlayabilmek için yeterince hazır olduğunu düşündüğünü belirterek, enerji piyasasının düzenlenmesi, yenilenebilir enerjinin ve enerji verimliliğinin teşviki ile nükleer enerji güvenliği gibi konularda AB müktesebatınauyumu öngören enerji faslının açılması için henüz tüm ülkelerin rıza göstermediğpini kaydetti.

Genişleme Komiseri Füle, yargı ve temel haklar faslında da tüm üye ülkelerin henüz onay vermemesi nedeniyle resmi açılış kriterlerini Türkiye’ye iletemediklerini bildirdi.

Füle, her iki faslın AB’nin, Ek Protokol anlaşmazlığı nedeniyle Türkiye’nin katılım müzakerelerinde dondurduğu sekiz fasıl arasına bulunmadığına dikkat çekti.

Kıbrıs, limanların açılmamasını gerekçe göstererek enerji ile yargı ve temel haklar fasıllarına ilaveten iş gücünün serbest dolaşımı, eğitim ve kültür, dış güvenlik ve savunma ile adalet, özgürlük ve güvenlik olmak üzere toplam altı faslı tek taraflı olarak engelleme kararı almıştı.

(Dünya.com, Yeşil Gazete)


More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.