Ekonomi

Fransa yeniden resesyona girdi

0

Bugün açıklanan verilere göre yılın ilk çeyreğinde % 0,2 küçülen Fransız ekonomisi resesyona girdi.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır resesyonu 2009’da yaşayan Fransa’nın aslında 2012’de zaten resesyonda olduğu düşünülüyordu.

Ülke ekonomisi 2012 yılının son üç ayında da aynı oranda küçülmüştü. Bir ekonominin iki çeyrekte peş peşe eksi büyüme sergilemesi resesyon olarak tanımlanıyor.

Tüm Avrupa’yı etkileyen ekonomik kriz, kıtanın iki büyük ekonomisinden biri olan Fransa’yı da sarsıyor.

İşsizlik oranın rekor seviyeye ulaştığı Fransa’da hem iş dünyasında hem de tüketiciler arasında ciddi bir güvensizlik hâkim.

Almanya’da büyüme yavaş

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi Almanya’da açıklanan veriler 2013’ün ilk çeyreğinde ekonominin sadece % 0,1 büyüdüğünü ortaya koydu. Piyasa uzmanları ve iktisatçılar, bu dönemdeki büyümenin % 0,3 seviyesinde olacağını tahmin ediyordu.

Alman İstatistik Dairesi tarafından açıklanan rapor, ülke ekonomisinin bir önceki yıla kıyasla % 1,4 küçüldüğünü gösteriyor.

Yapılan açıklamada, Alman ekonomisinin yavaş bir seyir izlediği, sert geçen kış aylarının da ekonomik büyüme hızını yavaşlattığı vurgulandı.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu Fransa’nın bu yıl resesyona gireceği, Euro Bölgesi’nde ise ekonominin % 0,4 küçüleceği uyarısında bulunmuştu.

Avrupa Merkez Bankası da, ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla, son toplantısında faiz oranlarını tarihinin en düşük seviyesine indirmişti.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir anket, yıllarca Avrupa entegrasyonunun itici gücü olan Fransa ve Almanya’nın, artık dünyaya farklı gözlüklerle baktıklarını ortaya koydu.

(BBC)

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.