EkonomiManşetTürkiye

Fitch, Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 9,2’den yüzde 10,5’e çıkardı

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu‘nun aralık sayısında Türkiye için 2021 yılı büyüme ve enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Fitch, TÜİK‘in açıkladığı üçüncü çeyrek verileri sonrası, Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 9,2’den yüzde 10,5’e çıkardı.

‘TL’nin değer kaybı enflasyonist baskıları artırıyor’

Kredi derecelendirme kuruluşu, büyümenin artan enflasyonla bir araya geldiğini kaydetti ve yıllık yüzde 50’ye yaklaşan üretici fiyat artışının oluşturduğu baskılar dikkate alındığında, kasım ayındaki yüzde 21,3’lük tüketici enflasyonunun tepe noktası olmasının muhtemel görünmediğini ifade etti. Ayrıca, enflasyonun 2022 yılı sonuna kadar yüzde 19 seviyesine düşmeden önce 2022 yılı başlarında tepe yapmasının muhtemel olduğu aktarıldı.

Fitch, Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybı ve Türkiye’nin diğer gelişmekte olan piyasalara oranla ithal ürünlere daha fazla bağımlı olmasının enflasyonist baskıları artırdığına da dikkat çekti.

Büyüme rakamları, artan enflasyon ve zayıf kurun düşük politika faiz oranlarıyla tutarlı olmadığını da dile getiren Fitch, Merkez Bankası‘nın önümüzdeki yıl faizi yüzde 17’ye yükselteceği tahmininde bulundu. Türkiye ekonomisinin 2022 ve 2023’te yüzde 3,6 ve yüzde 4,5 oranlarında büyümesinin beklendiği de belirtildi.

Fitch, dünya ekonomisine ilişkin 2021 yılı büyüme tahminini ise yüzde 6’dan yüzde 5,7’ye çekti.

Raporda, aşağı yönlü revizyona rağmen küresel ekonominin 2021 yılı büyüme beklentisinin 1973’ten beri en hızlı büyüme oranına işaret ettiği belirtilerek, küresel ekonominin stagflasyondan uzakta olduğu aktarıldı.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.