KadınDünyaManşet

Finlandiya’da en genç başbakan, 12 kadın bakanla çalışacak

0

Finlandiya’da geçen hafta Başbakan Antti Rinne’nin istifasının ardından Sosyal Demokrat Parti’nin lideri seçilen Sanna Marin’in başbakanlığında kurulan yeni hükümet güvenoyu aldı. 200 üyeli parlamentoda 70’e karşılık 99 oyla hükümete yeşil ışık yakıldı. Böylece 34 yaşındaki Marin de resmen ‘dünyanın en genç başbakanı’ unvanının da sahibi oldu.

Koalisyon partilerinin kadın liderleri hükümette 

Sanna Marin, her biri kadınların liderlik ettiği dört partiden oluşan bir koalisyon hükümetiyle ülkeyi yönetecek, ayrıca kabinede de kadın bakan ağırlığı bulunuyor. Yeni hükümette 12 kadın, yedi erkek bakan görev yapacak.

Yeşil Birliği Lideri Maria Ohisalo göçmen konularında en etkili makam olan içişleri bakanlığı görevine devam edecek. Yine aynı partiden Pekka Haavisto da dışişleri bakanı olarak görev aldı. Sol İttifak’ın Lideri Li Andersson eğitim bakanı, Merkez Parti’nin Lideri Katri Kulmuni ekonomi bakanı olarak belirlendi.

Seçimde Türkiyeli adaylara verdiği destek ve Türkiye ile ilişkilere ılımlı bakmasıyla tanınan Sosyal Demokrat Partili (SDP) Ville Skinnari de kalkınma ve dış ticaret bakanlığı görevini sürdürecek.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto da yeni hükümeti tebrik etti.

Sosyal medyayı etkin kullanmaya devam

Sanna Marin, başbakan olarak yaptığı ilk açıklamada istikrarı sağlama sözü verdi. İlk  görevlerinden birinin hükümet ortakları arasındaki güveni yeniden inşa etmek olacağını belirten Marin, sosyal medyayı sık kullanmasına da değinerek  Instagram’dan paylaşım yapmayı sürdüreceğini söyledi. Marin, “Daha genç bir jenerasyonu temsil ediyorum ama elbette iş sosyal medyaya ya da Instagram’a gelince başbakan olsam bile önce bir birey, bir insan, gerçek bir insan olduğumu düşünüyorum” dedi.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.