Hayvan HaklarıManşet

Fatih’te kedileri öldüren Mehmet Fatih Öztürk serbest bırakıldı

0
Mehmet Fatih Öztürk

İstanbul Fatih Cami çevresindeki kedileri toplayıp İzmit’teki işyerine götürerek öldüren Mehmet Fatih Öztürk‘ün görülen son duruşmasında 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılması ve ardından serbest bırakılması, hak savunucularının tepkisini topladı.

Kedi katili Mehmet Fatih Öztürk, güvenlik kamerasıyla kaydedilen görüntüleri ortaya çıktıktan sonra gözaltına alınmış ve işyerinde yapılan aramada 9 ölü kedi bulunduktan sonra adliyeye sevkedilip, 14 Kasım 2023’te tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma sonunda Mehmet Fatih Öztürk’e “ev hayvanı veya evcil hayvanı kasten öldürme” suçundan 6 yıl hapis istemiyle dava açmıştı. İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 19 Aralık 2023 günü ilk kez hâkim karşısına çıkan Mehmet Fatih Öztürk hakkındaki suçlamaları reddetmiş ve mahkeme de failin akıl hastası olup olmadığı yönünde rapor alınmasına karar vererek duruşmayı ertelemişti.

Mahkeme, 21 Şubat 2024’te bir kez daha tutukluluk incelemesi için dosyayı ele almış ve Mehmet Fatih Öztürk’ün tutuksuz yargılanmak üzere cezaevinden tahliye edilmesine karar vermişti.

18 Mart’ta tekrar mahkemeye çıkan katil, kalbini bahane ederek rapor almış ve dava bu sebeple Mayıs ayına ertelenmişti.

Fail duruşmaya gelmedi

Havyanseverler İstanbul Fatih Cami çevresinde beslenen kediler ortadan kaybolunca durumu araştırmıştı ve Mehmet Fatih Öztürk, kedilerden birini çantaya koyarken görüntülenmişti. Öztürk, polis ekiplerince gözaltına alınmış, İzmit’teki iş yerinde yapılan aramada 9 ölü kedi bulunmuştu. Olaya ilişkin davanın karar duruşması İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün (13 Mayıs’ta) yapıldı.

Duruşmaya İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları ve çok sayıda hayvansever katıldı ancak davaya müdahil olmalarına müsaade edilmedi. Tutuksuz sanık ve avukatı ise duruşmaya gelmedi.

Hak savunucuları pes etmiyor: Hayvan hakları anayasal güvence altına alınmalı
Hayvan hakları aktivistlerinden adaylara: Hangi ahlaktan, hangi güvenli sokaklardan bahsediyorsunuz?
Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nden rapor: 2023’te hayvanlara eziyet edenler hangi cezaları aldı?

Kararını açıklayan mahkeme sanık Mehmet Fatih Öztürk’ün üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olduğu gerekçesiyle, “Birden fazla evcil hayvanı kasten öldürme” suçundan 4 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Ancak itiraza açık bir şekilde açıklanan kararın ardından fail, serbest bırakıldı.

Duruşma sonrası açıklama yapan avukatlar, verilen kararın hakkaniyete uygun olmadığını ve gerekli itirazların yapılacağını, davanın takipçisi olacaklarını açıkladı.

You may also like

Comments

Comments are closed.