Koronavirüs SalgınıEkonomiManşet

‘Evde kal’a vatandaş isyanı: Faturaları, borçları ödemiyoruz!

0

Koronavirüs salgınını dolayısıyla sokağa çıkmanın sınırlanması pek çok işyerini çalışamaz hale getirdi. Çok sayıda firma çalışanlarına ücretsiz izin verirken, bazıları ise işlerine son verdi. Bu durum da pek çok vatandaşın elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödeyememesine yol açtı.

Salgın nedeniyle işinden olanların sesi olan Ödemiyoruz Hareketi,  ilk olarak dün Twitter‘daki şu paylaşımıyla sesini duyurdu:

Ödemiyoruz Hareketi“nin borçların ve faturaların ödenmemesi yönündeki çağrısı ise şu şekilde:

“Memleketin dört bir yanında çaresizliğe düşen ve yalnız kalan tüm dostlara sesleniyoruz: Bizi borçlarımızla yaşamaya zorlayanların bugün de hayatımız pahasına bize borç sormasını kabul etmeyelim. Komşumuzdan çalışma arkadaşımıza kadar bu çağrımızı yaygınlaştıralım. Ödemiyoruz. İşçiler fabrikalarda, tersanelerde, madenlerde, şantiyelerde ciddi risk altında zorla çalıştırılıyor. Yaşlılar evlerinde geçim derdinde ya da hala gündelik işlerde çalışıyor. Gençler aile baskısı altında ve kira, yurt ücretleriyle baş başa. Bir adım öne çıkıyoruz.

Sermayedarlar için paketler, önlemler açıklanıyor ama işçiler, işsizler, yoksullar, gençler, öğrenciler için açıklanan hiçbir önlem yok. İşsiz olan veya bu süreçte işlerinden atılan, ücretsiz izne çıkarılan ya da part time işlerle geçinirken ortada kalan milyonlarca kişiyiz. Evde kalın çağrısı yapılıyor ama kiraya, yurt ücretlerine çözüm yok. Faturalara, banka borçlarına, kredi kartı borçlarına, KYK borçlarına çözüm yok. Borçlarla yaşamaya zorlananlar bugün de borçlarıyla yaşamı arasında seçim yapmaya zorlanıyor. Madem öyle borçları ödemiyoruz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.