Koronavirüs SalgınıHayvan HaklarıManşet

Evcil hayvanlar için koronavirüs aşısı geliyor

0

Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya‘dan iki biyoteknoloji şirketi bir araya gelerek hayvanlar için koronavirüs aşısı geliştiriyor.

Bu aşıyla virüsün hayvanlardan insanlara yayılımını önlemek ve evcil hayvan sahiplerinin korkularını gidermek de amaçlanıyor.

Salgının başladığında beri Danimarka‘da milyonlarca vizon koronavirüs mutasyonuna uğramış bir virüs sebebiyle katledilmişti. ABD ve Hong Kong gibi ülkelerde de onlarca kedi ve köpeğe koronavirüs teşhisi konulmuştu.

Independent Türkçe‘nin haberine göre, İtalya merkezli Takis Biotech‘in veteriner birimi EvviVax ve ABD merkezli Applied DNA Sciences‘in birlikte geliştirdiği hayvanlar için koronavirüs aşısı iki dozdan oluşuyor. Klinik araştırmaların da bu ay New York‘ta kediler üzerinde yapılması planlanıyor.

Hedef virüsün hayvanlarda mutasyona uğramasını önlemek

Şirketler, kedileri enfeksiyondan korumayı amaçlasa da asıl hedefleri virüsün hayvanlarda mutasyona uğramasını engellemek. Bu sayede de insanların tekrar enfekte olma ihtimalini azaltmak.

İki firma çalışmalarının onay olacağını düşünürken, bir yandan da daha fazla aşı üretmek için büyük üreticilerle görüşmeler devam ediyor.

ABD Tarım Bakanlığı‘nın aşıyı onaylaması durumunda kedi sahiplerinin evcil hayvanlarını 2021’in sonbaharına kadar aşılatabilmesi bekleniyor.

Şu ana kadar insanlara virüs bulaştıran herhangi bir kedi vakası olmasa da bu ihtimal tamamen ortadan kalkmış değil.

Fotoğraf: Reuters

Aşının fiyatı henüz belli değil

Aşının ne kadara mal edileceği henüz belli değil. Ancak, iki şirket de rakamın hayvanlardaki diğer aşılarla eşdeğer olmasını istiyor. Aşı, kedilerle birlikte tavşanlardan köpeklere, vizonlardan aslan ve kaplan gibi hayvanlara kadar birçok başka evcil veya yabani hayvan için kullanılabilecek.

Rusya’nın da çalışmaları var

Rusya‘da da hayvanlara yönelik koronavirüs aşı çalışmaları başlamış durumda. Ülkenin tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor‘a bağlı Federal Hayvan Sağlığı Merkezi, evcil hayvanlar ve vizonlar için benzer bir aşı üzerinde çalışıyor. Aşının klinik çalışmalarının bu ay sonunda tamamlanması planlanıyor ve ülkedeki denetleyici kurumun şubat ayında onaylaması bekleniyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.