DünyaManşet

Eşcinsel haklarına katkısı nedeniyle ABD’li komedyene Obama’dan “Özgürlük” madalyası

0

ABD’li komedyen Ellen DeGeneres eşcinsel haklarına katkıları nedeniyle “Başkanlık Özgürlük Madalyasını” almaya layık görüldü. ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da yapılan törende DeGeneres’e madalyasını taktı.

38

Spor, bilim, müzik ve sinema gibi farklı alanlarda başarıya ulaşmış kişilere verilen Başkanlık Özgürlük Madalyasına bu sene 21 kişi layık görüldü.

Ödül alanlar arasında sanat dünyasından Robert De Niro, Tom Hanks, Robert Redford, Diana Ross, Bruce Springsteen, basketbol oyuncuları Kerim Abdülcabbar ve Michael Jordan, fizikçi Richard Garwin, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates gibi isimler bulunuyor.

Obama başkan olarak katıldığı son ödül töreninde yaptığı konuşmada “Bu insanlar benim kendimi bulmamda yardımcı oldu. Bu sahnede duran herkes hayal bile edemeyecekleri ölçüde bana güçlü ve kişisel anlamda tesir etti” dedi.

DeGeneres’in 1997 yılında eşcinsel olduğunu açıklamasının getirdiği risklerden söz eden Obama, komedyenin cesaretinin “ülkeyi adalet yönüne götürdüğünü” söyledi.

Obama “Kariyerini bu şekilde riske atmak pek çok insanın kaldırmayacağı büyük bir yük. Sonra da milyonların umutlarını omuzlarında taşımak..” ifadelerini kullandı.

DeGeneres Twitter hesabında paylaştığı mesajında, komedyen kimliğini de es geçmeyerek Beyaz Saray’a kimliğini unuttuğu gerekçesiyle başta alınmadığını söyledi.

37

Başkanlık Özgürlük Madalyası ABD’nin kültür, güvenlik ve uluslararası çıkarlarına yönelik katkı yapan kişileri onurlandıran en yüksek sivil ödül.

 

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.