DünyaManşet

Ermenistan’da seçim sonrası Paşinyan zafer ilan etti: Kadife değil çelik devrim

0

Ermenistan’da pazar günü gerçekleştirilen erken genel seçimi, resmi olmayan ilk sonuçlara göre Başbakan Nikol Paşinyan‘ın liderliğindeki Sivil Sözleşme Partisi kazandı.

Paşinyan’ın partisi oyların yüzde 53,9’unu alırken, eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan‘ın liderliğindeki Ermenistan İttifakı oyların yüzde 21’ini alabildi.

Zaferini ilan etti

Nikol Paşinyan günün ilk saatlerinde yaptığı açıklamada, “Ermenistan halkı, partimize ülkeyi yönetme, bana da ülkeyi başbakan olarak yönetme yetkisi verdi” diyerek zaferini ilan etti.

Paşinyan, “Seçimlerde ikna edici bir zafer kazandığımızı ve parlamentoda tatmin edici bir çoğunluğa sahip olacağımızı biliyoruz” ifadelerini kullandı ve destekçilerinden başkent Erivan’ın en büyük meydanı olan Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmalarını istedi.

BBC’nin aktardığına göre Paşinyan, “Ermenistan halkı üç yılda ikinci devrimi yaptı. Bu sefer ‘kadife’ yerine ‘çelik’ devrim gerçekleştirdi” açıklamasını yaptı.

‘Seçim sonucunu tanımıyoruz’

Ermenistan İttifakı ise sonucu “ihlaller incelenene kadar” tanımayacağını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada “Oy kullanma merkezlerinden, organize ve planlı sahtekarlıklar yapıldığına yönelik yüzlerce sinyal geldi. Bu da güven eksikliği için ciddi bir neden teşkil ediyor” denildi.

Euronews’in aktardığına göre Rusya merkezli Ria ajansı seçime katılımın yüzde 49,4 civarında olduğunu ve 319 usülsüzlük tespit edildiğini bildirdi.

Savunma Bakanlığı, askerlerin oy kullanmaya zorlandığına ilişkin iddiaları reddederek seçim sürecini gözlemlemeyi sürdüreceklerini belirtti.

Neler yaşandı?

2018’de barışçıl protesto gösterileri sonrası iktidara gelen Nikol Paşinyan, geçen yıl Ermenistan’ın yenilgisiyle sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşı’ndan sonra eleştirilmiş ve nisan ayında istifa etmişti.

Nikol Paşinyan ise Azerbaycan karşısında 7 bine yakın kişinin öldüğü savaşta daha ağır bir yenilgiyi önlemek için ateşkesi kabul ettiğini söylemişti.

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan‘ı görevden almış; Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan bu kararı veto etmişti. Daha sonra ordunun istifasını istemesini “darbe girişimi” olarak nitelendiren Paşinyan, istifa etse de seçime kadar görevine devam edeceğini açıklamıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.