DünyaEkolojiManşet

Endonezya fil dışkısından kağıt üretiyor: Kötü kokmuyor, çevreci ve ucuz

0

100 kilogramlık fil dışkısından yaklaşık 12 kilogram lif elde edilirken A3 kağıdı boyutu standardında yapılan baskılama ile günlük ortalama 210 kağıt üretiliyor.

Endonezya’nın Bogor kentindeki Taman Safari Hayvanat Bahçesi’nde, Sumatra Adası’na özgü Sumatra fillerinin dışkıları doğal yollarla yedi aşamada kağıda dönüştürülüyor.

Hayvanat bahçesi alanında kurulu olan Safari Poo Paper Atölyesi’nde toplanan fil dışkıları ilk olarak yıkama daha sonra kaynatma ve dezenfeksiyon, elde edilen liflerin kurutulması, su ile makinede karıştırılarak homojen hale getirme, baskılama ve son aşama olarak da kurutulma gibi farklı aşamaların ardından kağıt olarak kullanıma hazır hale getiriliyor.

Atölyede doğal yollarla yapılan işlemlerde 100 kilogramlık fil dışkısından yaklaşık 12 kilogram lif elde edilirken A3 kağıdı boyutu standardında yapılan baskılama ile günlük ortalama 210 kağıt üretiliyor. Fil dışkısından üretilen kağıtlar; fotoğraf baskı kağıdı, kitap, defter ve hediyelik eşya olarak kullanılıyor.

Kağıt üretimi dışında toplanan fil dışkıları, sürdürülebilir tarım ve ekolojik sistemde doğal dengenin korunması amacıyla gübre olarak kullanılmak üzere de satılıyor. Taman Safari Hayvanat Bahçesi Gübre Üretimi ve Safari Poo Paper Atölyesi Sorumlusu Mukdor Khasani, ”Hayvanat bahçesinde, 1990’dan bu yana bitkileri gübrelemede fil dışkısı kullanıyoruz. Fil dışkısından geri dönüşüme katkı sağlamak için 2012’den bu yana kağıt üretmeye başladık” dedi. Khasani, ürettikleri kağıt ve gübrelerden gelir elde ettiklerini söyleyerek yaptıkları işin hayvanat bahçesinin atık üretimini azaltmaya, çevre dostu hale gelmesine ve kağıt üretiminde de ağaçların kesiminin azalmasına katkı sağladığını belirtti. Khasani, üretilen kağıtlarda kötü koku olmadığını ve üretilen kağıtların tanesini 5 bin rupiaha (yaklaşık 2 lira) sattıklarını ifade etti.

Fil dışkısından kağıt üretiminin ilk olarak Bali Adası’ndaki Bali Safari Park Hayvanat Bahçesi’nde 2011’de başladığı belirtiliyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.