Kültür-Sanat

En iyi film “Çoğunluk” Şık ve Şener’i unutmadı

0

4. Yeşilçam Sinema Ödülleri’ne Altın Portakal’lı “Çoğunluk” damga vurdu. Çoğunluk filmi ekibi, En İyi Film Ödülü’nü devlet erkânının elinden alırken, gecenin en çok konuşulan konusu ise “Çoğunluk”un yapımcısı Sevil Demirci’nin gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’in yanında olduklarını söylemesiydi.

4. Yeşilçam Sinema Ödüllerine “Çoğunluk” damgasını vurdu. En İyi Film ve En İyi Senaryo da dahil olmak üzere dört dalda ödül kazanan Çoğunluk’un yapımcısı Sevilay Demirci‘nin, ödülü tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener için aldığını söylemesi salonda coşkuyla alkışlandı.

Çoğunluk ve Av Mevsimi’ne Dörder Ödül

Yönetmenliğini Seren Yüce‘nin yaptığı “Çoğunluk”, En İyi Film, En İyi Senaryo En İyi İlk Film ve En İyi Genç Yetenek dallarında ödül alırken, Yavuz Turgul‘un “Av Mevsimi” ise En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek ve Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü.

Yönetmenliğini Reha Erdem‘in yaptığı “Cosmos”, En İyi Yönetmen Ödülü’nün yanı sıra En İyi Kurgu Ödülü’nün de sahibi oldu.

“Çoğunluk”la yükselen ses Sevil Demirci oldu

Toplam dört ödül alan “Çoğunluk” filminin yapımcısı Sevil Demirci, En İyi İlk Film Ödülü’nü almak için sahneye çıktığında, ödülü Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener için aldıklarını vurguladı.

Demirci, konuşmasında yayınlanmamış kitapların yasaklandığı zor günleri yaşadığımızı söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Sinemamızın, hayatın her alanına değdiği ve dokunulmayan konulara dokunduğu bu günlerde fikir özgürlüğü üzerindeki baskıyı tedirgin edici buluyoruz. Arkadaşlarımız Ahmet Şık ve Nedim Şener’in adlarını anmak ve yanlarında olduğumuzu söylemek istiyoruz.”

Ödül törenini düzenleyen TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil’in bir kadını yaralamaya teşebbüs ve hakaretten dolayı 13,5 ay hapis cezasına çarptırılması nedeniyle tartışma konusu olan törende, “En iyi Film” ödülünü almak için bir kez daha sahneye çıkan Sevil Demirci, bu ödülü de, “Dünyada ve Türkiye’de şiddet gören bütün kadınlar için” sözleriyle kaldırdı.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törende ödül alan yapıtlar şöyle sıralandı:

Kültür Sanat Hizmet Ödülleri: Nebahat Çehre, İzzet Günay, Göksel Arsoy

Yeşilçam Onur Ödülü: Türker İnanoğlu

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Okan Yalabık / Av Mevsimi

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melisa Sözen / Av Mevsimi

En İyi Genç Yetenek: Esme Marda / Çoğunluk

En İyi İlk Film: Çoğunluk

En İyi Sanat Yönetmeni: Hakan Yarkın / Yahşi Batı

En İyi Kurgu: Reha Erdem / Cosmos

En İyi Müzik: Selim Demirdelen / Kavşak

En İyi Görüntü Yönetmeni: Uğur İçbak / Av Mevsimi

En İyi Erkek Oyuncu: Cem Yılmaz / Av Mevsimi

En İyi Kadın Oyuncu: Demet Akbağ / Eyvah Eyvah

En İyi Senaryo: Seren Yüce / Çoğunluk

En İyi Yönetmen: Reha Erdem / Cosmos

En İyi Film: Çoğunluk

(Bia)

You may also like

Comments

Comments are closed.