Dünyaİklim KriziManşet

Ulaşımda en fazla sera gazını ‘zengin beyaz erkekler’ yayıyor

0
sera gazı
Fotoğraf: Georg Eiermann / Unsplash

İngiltere‘de ulaşım kaynaklı sera gazı emisyonlarının en büyük kısmının zengin beyaz erkekler tarafından salındığı belirlendi. Kamu Politikaları Araştırma Enstitüsü’nün (IPPR) yaptığı araştırma, ulaşım emisyonlarını gelir, cinsiyet, yerleşim yeri, etnik köken ve yaş gibi çeşitli demografik faktörlere göre inceledi. Araştırma, uluslararası ve iç hat uçuşları, özel araç kullanımı ve toplu taşıma gibi ulaşım türlerine göre emisyonları detaylandırdı.

The Guardian‘ın aktardığına göre araştırma, Britanya’nın en zengin yüzde 0,1’lik kesiminin, düşük gelirli bireylerden yirmi iki kat, ortalama gelirlilerden ise on iki kat daha fazla ulaşım emisyonu ürettiğini ortaya koydu.

Yıllık geliri 100 bin poundun üzerinde olan kişiler, 30 bin poundun altında geliri olanlara kıyasla yılda en az iki kat daha fazla mesafe kat ediyor. En yoksul yüzde 10’luk kesim ise en az emisyon üreten grup olmakla birlikte, uçuşlar hala toplam emisyonlarının yarısından fazlasını oluşturuyor.

Erkekler sera gazı salımından daha fazla sorumlu

Erkekler, kadınlara göre ulaşım kaynaklı emisyonlardan daha fazla sorumlu. Erkekler yılda ortalama 5 bin 30 kg CO2e emisyon üretirken, kadınlar 3 bin 780 kg CO2e emisyon üretiyor. Uçuşlar, hem erkekler hem de kadınlar için ulaşım emisyonlarının yüzde 70’ini oluşturuyor, ancak erkekler ortalama 3 bin 508 kg CO2e, kadınlar ise 2 bin 783 kg CO2e emisyon üretiyor.

Erkekler ayrıca özel araç kullanımı ve motosikletle de kadınlardan daha fazla emisyon salıyor. Kadınlar ise toplu taşımada daha kısa mesafeler katetseler de emisyonları neredeyse eşit. Erkekler toplu taşımada daha fazla tren kullanırken, kadınlar daha çok otobüs kullanıyor ve otobüslerin kilometre başına emisyonları daha yüksek.

sera gazı

Grafik, İngiltere’de ulaşım kaynaklı sera gazı emisyonlarının yoksulluk düzeyine göre dağılımını gösteriyor. En yoksul grupların en az, en zengin grupların ise en fazla emisyonu ürettiği görülüyor. Uçuşlar, özellikle daha yüksek gelirli gruplarda önemli bir emisyon kaynağı.    (Kaynak: The Guardian)

Uçuş kaynaklı emisyonlar 25-35 yaş arasında zirve yaparken, 65 yaş üstü kişiler en az uçuş yapan grup. Özel araç kullanımında ise en yüksek emisyonlar 49-65 yaş arasında görülüyor. Toplu taşıma emisyonları ise gençler arasında en yüksek seviyedeyken, yaş ilerledikçe azalıyor.

Kırsal bölgelerde yaşayan insanlar, kentsel alanlarda yaşayanlara göre daha fazla emisyon üretiyor. Kırsal kesimde özel araç kullanımı daha yaygın olduğundan, toplu taşımanın daha az yaygın olduğu bu bölgelerde emisyonlar daha yüksek oluyor.

Araştırma, “beyaz Britanyalı” ve “beyaz olmayan Britanyalı” gruplar arasında emisyon farklarını da inceledi. Beyaz Britanyalılar, kişi başına uçuşlar ve özel araç kullanımı yoluyla daha fazla emisyon üretirken, beyaz olmayan Britanyalılar toplu taşımada biraz daha fazla emisyon üretiyor.

Dünya Bankası: Tarımda dönüşüm sera gazı emisyonlarını üçte bir azaltabilir
Greta Thunberg: İnsan hakları olmadan iklim adaleti olmaz

‘Sera gazı emisyonlarını azaltmak adaletsizliği ortadan kaldırabilir’

İngiltere’de ulaşım, şu anda en büyük emisyon kaynağı. Rapor, hükümetin toplu taşıma sistemlerini hızla iyileştirmesi, aktif seyahati teşvik etmesi ve elektrikli araçlara geçişi hızlandırması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, özel jetlere yeni vergiler getirilmesi ve 2030’da benzinli ve dizel araçların yasaklanmasının geri getirilmesi öneriliyor.

IPPR’den kıdemli araştırmacı Maya Singer Hobbs, “Emisyonları azaltmak, eğer adil bir şekilde yapılırsa, bazı adaletsizlikleri de ortadan kaldırabilir. Ancak herkesin aynı değişiklikleri yapması gerekmiyor; maddi olarak en iyi durumda olanların en fazla çabayı göstermesi gerekiyor” dedi.

IPPR’den baş araştırmacı Stephen Frost ise, çalışmanın kimlerin emisyonlarını azaltmada en iyi konumda olduğunu ve ulaşım sisteminin şu an kimler için çalıştığını gösterdiğini belirtti. Frost, “Net sıfır hedeflerine ulaşma çabalarımızı yavaşlatmanın zamanı değil, bu sadece mevcut ulaşım eşitsizliklerini artırır. Bir sonraki İngiltere hükümeti, daha sürdürülebilir seyahat için inandırıcı, adil ve insan odaklı bir plan sunarak hızlanmalı” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.